LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekonomia shqiptare në krizë/ Bizneset e kunatit të Bashës, lulëzojnë

24 Shkurt 2020, 10:49, Politikë CNA

Një nga kompanitë kryesore në fushën e reklamimit dhe organizimit të eventeve në tregun shqiptar prej disa vitesh është Landmark Comunications.

Aktiviteti i saj filloi në vitin 2012 dhe në kohën e Rilindjes të Socialistëve ajo kapi shifrat refkord të xhiros dhe punëve që kryente. Nga një biznes me disa punonjës Erion Isufi, pronari i saj dhe kunati i Lulzim Bashës, u kthye në pronar i një grupi kompanish në fushën e reklamimit, organizimit të eventeve, printimit etj.

CNA.al ka sjellë edhe më parë të dhëna për këtë kompani pasi është një nga më të veçantat në treg. Erion Isufi pronari i saj duhet shpallur ?gjeni? pasi në pak vite qarkullon në bizneset e tij gati 2.5 miliardë lekë, këto sipas deklarimeve të tij në tatime.

Sipas burimeve zyrtare në vitin 2012 Landmark Comunications ka një xhiro prej 730 milionë lekë, por edhe një fitim marramendës të deklaruar 210 milionë lekë, të dy kompanitë e tij, pasi në këtë kohë ka filluar aktivitet dhe Landmark Premium Print. Dhe kanë bërë një xhiro totale prej 1 miliard lekësh, me fitim gati 280 milionë ose afërsisht 30% të xhiros.

Në kohën kur Lulzim Basha, kryetari i Republikës së Re dhe kunati i Erion Isufit, deklaron se bizneset po shkatërrohen dhe të rinjtë po ikin, kompanitë e familjarëve të tij me Rilindjen në pushtet vetëm zgjerohen dhe shtojnë xhiron e tyre. Por ka një ndryshim, fitimet deklarohen gjithmonë dhe më të ulta.

Kulmin e fitimit kompanitë e kunatit të Bashës e kanë në vitin 2013, kur me një xhiro 1.6 miliard lekë, fitimin e deklaruar e ka mbi 300 milionë lekë.

Por pas 2013 biznesi vazhdon të shtojë xhiron e tij dhe të ulë fitimet. Në vitin 2017 kap një xhiro prej 2.1 miliard lekësh, por deklaron fitim vetëm 46 milionë lekë të vjetra.

Viti që lamë pas 2019-ta, mund të quhet dhe suksesi spektakolar i bizneseve të Erion Isufit, ai ka mundur të arrijë një xhiro prej 2.4 miliardë lekë duke e shtuar xhiron e tij me mbi 500 milionë lekë krahasuar me vitin 2018, ku xhiro totale ka qenë 1.9 miliard lekë dhe fitimi vetëm 27 milionë lekë të vjetra.

Tabela e mëposhtme tregon të vërtetën e deklarimeve të bizneseve të kunatit të Lulzim Bashës, të cilat asistohen 24 orë nga bashkëshortja e tij Aurela Isufi Basha. Kur të gjitha bizneset lëngojnë, kompanitë e kunatit të Bashës shtojnë xhiron, por nga ana tjetër deklarojnë edhe fitime më të ulta.

CNA.al në vazhdim do të sjellë edhe të tjera detaje në lidhje me aktivitetin e kompanive të familjarëve të Lulzim Bashës, ku brenda detajeve lehtësisht kuptohet se kush janë punëdhënësit e saj dhe pse kreu i Republikës së Re, ?rastësisht? e mbyll gojën atëherë kur duhet të ulërasë dhe flet kur duhet të heshtë./ CNA.al

Zbulohen oligarkët e Lulzim Bashës?!/ Miliarda lekë në bizneset e kunatit

Kompanitë e familjarëve të Bashës 2 miliardë lekë xhiro, deklarojnë fitime thërrimet/ Evazion fiskal qindra milonë lekë?!

Denoncoi falimentimin e bizneseve/ Kunati i Bashës lulëzon

Lajmet e fundit nga