LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmi turk në Siri, po ndihmon rikthimin e ISIS-it

24 Shkurt 2020, 07:32, Politikë CNA

Nga Dareen Khalifa & Elisabeth Tsurkhov ?War On the Rock?

* Zhvillime shqetësuese, po shfaqen së fundmi në verilindje të Sirisë. Pasi humbi bastionet e fundit territoriale, ISIS e ndryshoi strategjinë e tij në një lloj rebelimi gjithnjë e më të fortë, që tani po kërcënon të minojë sigurinë në të gjithë zonën.

Operacionet e Shtetit Islamik, kanë marrë formën e sulmeve të shënjstruara, duke përfshirë sulmet me bomba në rrugë dhe atentatet ndaj luftëtarëve të komuniteteve fisnore. Banorët vendas, e tolerojnë shpesh praninë e operativëve të ISIS-it në mesin e tyre, nga frika e hakmarrjes, na thanë banorët e zonës gjatë vizitave tona të rregullta në zonë.

Forcat Demokratike Siriane, grupimi kryesor i milicive kurde, arabe dhe siriane nën udhëheqjen e njësive të Mbrojtjes së Popullit kurd, që mposhtën Shtetin Islamik dhe kontrollojnë rajonin, nuk kanë qenë në gjendje që ta adresojë këtë problem.

Për më tepër, gatishmëria dhe aftësia e tyre për të kryer sulme efektive kundër terrorizmit, varet tani varet nga një prani e vazhdueshme e trupave amerikane, dhe nga Turqia që nuk po ndal sulmet e përtëritura në zonë. Përfshirja e Ankarasë në verilindje të Sirisë që nga tetori 2019, dhe tërheqja e pjesshme e SHBA-së, shkaktuan shpërngulje masive dhe vuajtje njerëzore përgjatë kufirit, por edhe më tej në jug.

Ndërkohë, trupat turke kanë rritur kërcënimin e rigjallërimit të Shtetit Islamik në zonë. Forcat e udhëhequra nga kurdët, janë tashymë të detyruara të reagojnë ndaj sulmit më të fundit turk në Siri, ndërsa vazhdojnë operacionet kundër celulave të Shtetit Islamik, dhe mbrojnë burgjet dhe kampet ku ndodhen mijëra luftëtarë të ISIS-it dhe familjarët e tyre.

Sipas raportit më të fundi të Inspektorit të Përgjithshëm i Operacionit ?Inherent Resolve?, që mbështetet në informacionet e dhëna nga Komanda Qendrore e SHBA-së dhe Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes, sulmi turk nuk solli një rritje të madhe të aftësive të Shtetit Islamik.

Megjithatë, vizitat tona në verilindje të Sirisë pas ofensivës turke, dhe dhjetëra intervistave që kemi kryer atje me zyrtarë arabë dhe kurdë dhe banorë vendas, zbulojnë se ndërsa aftësitë kryengritëse të Shtetit Islamik mbeten të kufizuara, vendasit raportojnë se anëtarët e grupit terroriat janë tashmë në gjendje të lëvizin më lirshëm, të marrin para në këmbim të mbrojtjes, dhe të veprojnë të pandëshkuar në Deir Ezor në Sirinë lindore.

?ISIS mund të vrasë sot dikë në dritë të diellit, dhe askush nuk do të thotë gjë. Operacionet kundër Shtetit Islamik nga Forcat Demokratike Siriane kanë vazhduar megjithë inkursionin turk, edhe pse në një shkallë shumë më të ulët. Pas inkursioni turk, celulat e Shtetit Islamik shtuan aktivitetet e tyre. Kurdët në veri janë në kurth?- thotë Hasani, një anëtar i organizatës jo-qeveritare lokale në Deir Ezor.

?ISIS është në gjendje të lëvizë më lirshëm?- thekson ai. Zyrtarë të Forcave Demokratike Siriane dhe vendasit, flasin për rolin që luajnë të rinjtë e rritur nën Shtetin Islamik, disa prej të cilëve ishin pjesë e trajnimeve në kampet e Kalifatit, apo që kanë lidhje me luftëtarë të burgosur apo të vdekur të Shtetit Islamik, në kryerjen e sulmeve.

Celulat janë gjysmë të organizuara, me një komandë të njohur në zonë, nganjëherë të dukshme, por më shpesh me bazë në popullatë. Ndërsa sulmet e pretenduara nga Shteti Islamik ishin në rënie, përpara se Turqia të niste operacionin e saj në verilindje të Sirisë, me një rënie prej 46 për qind të numrit të sulmeve të celulave të fjeturave të ISIS ndërmjet shtatorit dhe gushtit 2019, muaji nëntor pa një rritje prej 63 për qind në krahasim me shtatorin.

Sipas Komandës Qëndrore të SHBA, këto pretendime ishin thjesht një propagandë, dhe nuk pasqyrojnë numrin e sulmeve në terren. Por vendasit, raportojnë një frekuencë më të madhe të sulmeve. Me përjashtim të një sulmi me autobombë, këto sulme janë kryesisht të sofistikuara. Sulme më komplekse të ISIS-it, kanë synuar arabët lokalë që punojnë me Forcat Demokratike Siriane.

Ato kanë për qëllim të dobësojnë forcat e drejtuara nga kurdët, dhe të terrorizojnë popullsinë lokale që të mos bashkëpunojë me ta, duke e dëmtuar aftësinë e tyre për të mbledhur inteligjencën përkatëse të nevojshme për masat efektive kundër terrorizmit.

?I gjithë rajoni varet nga një postim i vetëm në Tuiter i Donald Trumpit?- thotë Ahmed, drejtori i një organizate jo-qeveritare lokale në Deir Ezor. ?Rajoni do të mbetet i paqëndrueshëm, për sa kohë që njerëzit besojnë se amerikanët mund të tërhiqen në çdo moment?- thotë ai.

Ahmed shpjegoi se si Shteti Islamik e shfrytëzon këtë pasiguri:?Nesër, nëse luftëtarët e ISIS vijnë tek unë duke më kërkuar t?i mirëpres në shtëpinë time, unë do ta bëj këtë. Nëse nuk e bëj, ata mund të hakmerren ndaj meje kur amerikanët të tërhiqen, dhe kur Forcat Demokratike Siriane të jenë dobësuar shumë?.

Inkursioni turk i detyroi Forcat Demokratike Siriane, të arrijnë një marrëveshje ushtarake me regjimin sirian, për të lejuar hyrjen e ushtrisë siriane në zona të caktuara dhe ndalur ofensivën turke. Kjo marrëveshje, ndikoi negativisht në situatën e sigurisë në Deir Ezor, duke forcuar bindjen se Forcat Demokratike Siriane të udhëhequra nga kurdët, do t?ja dorëzonin këto zona regjimi të Damaskut.

Sipas banorëve të zonës dhe zyrtarëve të Forcave Demokratike Siriane në Deir Ezor, regjimi i Asadit, Rusia dhe Irani, po e shfrytëzojnë këtë perceptim për të ofruar të ashtuquajturat marrëveshje pajtimi për popullatën, shpesh përmes figurave të shquara fisnore. Të gjitha këto forca, përveç Turqisë, perceptohen se po rekrutojnë vendas, për të kryer sulme sabotuese me synim rritjen e destabilitetit./ Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga