LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto - Rama me avionin qeveritar drejt Londrës/ Garda kontrolle të imtësishme para nisjes

23 Shkurt 2020, 14:57, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama po udhëton drejt Londrës, raporton CNA.al.

Mësohet se Rama do të udhëtojë me avionin qeveritar, për të cilin po flitet në media prej disa ditësh.

CNA.al ka siguruar disa foto të avionit, i cili po bëhet gati dhe po kontrollohet nga garda para se kreu i qeverisë të niset në fluturim.

Avioni Albania që po përgatitet, mban emrin Ismail, ndoshta duke pasur parasysh këtu Ismail Kadarenë, duke qenë se edhe avionët e Air Albania, kanë marrë emrat e shkrimtarëve shqiptarë.

Vetë kryeministri Edi Rama u ankua në studion e ?Opinion? rreth dy javë më parë, se vetëm ai dhe kryeministri i Kosovës udhëtojnë me avionë të zakonshëm.

?E di ti që kryeministri i vendit tënd dhe i vendit tim është i vetmi  bashkë me kryeministrin e Kosovës që lëvizin me avionë komercialë? Me protokoll kryeministrat lëvizin me avionin e shtetit. Nuk ka kryeministra që ikin dhe futen nëpër linja komerciale?, deklaroi ai gjatë një debati me gazetaren Klodiana Lala.

Ky avion është i njëjtë me ato të Air Albania, por në të nuk është e shkruar fjala Air. Ai është prodhim i vitit 2000, i modelit Airbus 319-100 dhe është përdorur fillimisht nga Aviacioni Ushtarak Italian deri në vitin 2005 dhe më vonë nga qeveria turke. Ai raportohet se i ka kaluar qeverisë shqiptare në shkurt 2020.

Ndërkohë, avioni vijon të fluturojë me kodin e regjistrimit turk, pavarësisht se ka të shkruar ?Albania? në trupin e tij. Ende nuk dihet nëse ky fluturim është zyrtar, por pritet të zbulohen më shumë detaje në vijim./ CNA.al

Lajmet e fundit nga