LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

4 përfitimet e pabesueshme të mjaltit si maskë për flokët

12 Gusht 2020, 14:12, Lifestyle CNA
4 përfitimet e pabesueshme të mjaltit si maskë për

Mjalti është një ëmbëlsues me shumë veti të dobishme për trupin tonë, për këtë duhet të përdoret më shpesh, padyshim, si për të gjithë ëmbëlsuesit e tjerë, asnjëherë mos e teproni në dozat e përdorimit dhe frekuencën e konsumit. . Le të hartojmë një listë me një pjesë të përfitimeve që sjell mjalti.

1-Qetëson kollën

2-Rrit fuqinë fizike dhe qëndrueshmërinë

3-Promovon shëndetin e zemrës

4-Veprim mbrojtës, detoksifikues, stimulues dhe rregullues

5-Veprimi diuretik

6-Veprim antememik

7-Fiksimi i kalciumit dhe magnezit

Për të përfituar nga të gjitha këto përfitime, rekomandohet të përdorni rreth 20-30 gramë mjaltë në ditë, për të zëvendësuar sheqerin. Por, mjalti, përveç që hahet, mund të përdoret gjithashtu për kujdesin e flokëve dhe trupit, për shembull me të mund të përgatisni dhe  maska ??për flokët.

Përdorimi i mjaltit si maskë për flokët

Përdorimi i mjaltit në flokë është një ide e shkëlqyeshme, përfitimet do të jenë të dukshme pas një kohe të shkurtër. Le të shohim disa prej tyre.

Mjalti i bën flokët më të shndritshëm

Mjalti është i shkëlqyeshëm për t?u përdorur në flokë, ndihmon që flokët të jenë shumë të ndritshëm dhe me shkëlqim. Flokët kanë tendencë të jenë të thatë, për shembull nëse dëmtohen, mjalti e zgjidh këtë problem. Thjesht aplikoni në flokë të lagur dhe me peshqir, pasi të keni bërë shampo, një emulsion të bërë me një lugë mjaltë dhe pak ujë të nxehtë, flokët tuaj do të jenë plot me shkëlqim.

Mjalti trajton flokun e thatë

Mjalti është ideal për trajtimin e flokëve të thatë dhe të brishtë që kanë nevojë për ushqim nga rrënja në majë. Për të shijuar këtë përfitim, provoni të bëni një kompresë duke përzier tre lugë vaj ulliri me dy lugë mjaltë. Pasi të keni përzier gjithçka, shpërndani në të gjithë flokët, dhe lëreni të qëndrojë për gjysmë ore, duke e mbuluar me film ngjitje, dhe më pas shpëlajeni.

Mjalti forcon dhe rigjeneron flokët.

Mjalti ushqen thellë flokët dhe i jep strukturë dhe trup të ri flokëve të dëmtuar dhe të dobësuar. Falë vetive ushqyese dhe restauruese, mjalti është përbërësi i duhur për paketimin e tonit për flokët. Përgatitni një maskë dhe aplikojeni para se të bëni shampon, thjesht përzieni dy lugë mjaltë me tre lugë vaj bajame, aplikoni përzierjen në flokë dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta, më pas shpëlajeni dhe shampon normalisht./ CNA.al

Lajmet e fundit nga