LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vaksina ruse anti Covid gati/ Ish deputetja e PD: Duhet të jemi shume të interesuar ta blejmë

12 Gusht 2020, 07:23, Lifestyle CNA
Vaksina ruse anti Covid gati/ Ish deputetja e PD: Duhet të jemi shume

Ditën e djeshme presidenti rus, Vladimir Putin tha se Rusia ka gati vaksinën kundër Covid. Vaksina ruse anti-Covid, duket se ka ngjallur interes edhe në Shqipëri.

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, e çamizuar vitet e fundit, Mesila Doda, ka deklaruar se Shqipëria duhet të marrë urgjent vaksinën ruse dhe të lërë emocionet.

?Pertej gjithe simpative apo ndasive politike nese vaksina ruse funksionon duhet te jemi shume te interesuar te blejme dozat qe nevojiten?.shendeti nuk njeh ndasi shteterore apo preferenca politike mendoj une??, shkruan Doda.

Në lidhje me vaksinën anticovid, ambasada ruse në Tiranë ka shpërndarë një postim ku shkruan: ?Presidenti Rus Vladimir Putin ka njoftuar sot për regjistrimin e vaksinës ruse kundër koronavirusit. Ajo ka kaluar të gjitha kontrollet e nevojshme, ndërsa tani pritet përfundimi i fazës së tretë të testimeve. Që nga muaji shtator parashikohet vaksinimi i personelit mjekësor dhe pedagogjik, kurse për grupet e tjera të shtetasve ajo pritet të jetë e disponueshme nga janari 2021?.

Megjithatë shkencëtarë perëndimorë janë shprehur skeptikë për vaksinën ruse. Mjeku, Francois Balloux, ekspert në Institutin e Gjenetikës në Kolegjin Universitar të Londrës, tha se ky njoftim është veprim i pamatur dhe qesharak.

Ndryshe nga Rusia , më shumë se gjysma e kompanive farmaceutike në botë janë në proces të të testimit të vaksinave në njerëz, secila me nga dhjetëra mijëra vullnetarë./CNA.al

Lajmet e fundit nga