LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Në Tiranë gëlojnë sëmundje të rrezikshme ngjitëse”/ Mjeku- Veliajt: Lëri filmat propagandistik, bëj dezinfektimin e rrugëve

9 Gusht 2020, 07:20, Lifestyle CNA
“Në Tiranë gëlojnë sëmundje të rrezikshme

Mjeku i njohur infeksionist, Tritan Kalo e ka nisur ditën me një mesazh të fortë për kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj.

Duke marrë shkas nga higjena e ulët e mjediseve ku jetojmë, sidomos në këtë kohë pandemie, Kalo shkruan se u bënë muaj e vite që rrugët, sheshet, rrugicat, pas pallatet, buzë lana e mjediset poshtë urave të saja nuk e kanë parë dorën e bashkisë apo të autoriteve të tjera të ngarkuara, me higjenizimin e tyre.

Bashkangjitur reagimit të Tij, Kalo ka postuar edhe disa foto, pasojë e sëmundjeve të rrezikshme që na rrethojnë, nga higjena e ulët.

Çiçosja? me ujë pa snjë dezinfektant në përbërjen e tij, e cila u bëhet ndonjë korsie rruge midis orës 4:00 ? 5:00 të mëngjesit, shërben vetëm e vetëm për të justifikuar fondet që u meren taksapaguesve, vijon Kalo më tej.

KOHË KOVIDIANE?.9.08.2020?.Në përballjen me sfidën mbarëbotërore ndaj Sars-Cov2/Covid 19, krahas tre masave thelbësore dhe dobiprurëse të: 1- Distancimit fizik përsa sa kohë që është e mundëshme dhe rrethanat na e krijojnë këtë mundësi, 2- Mbajtjes së maskave kudo POR më së paku në mjediset e mbyllura dhe ku ka grumbullime njerëzish, 3- MASAT e Higjenës: a. individuale, b. kolektive dhe c. të mjediseve ku jetojmë e punojmë, RËNDËSI të madhe kishin, kanë dhe gjithmonë do të kenë këto të fundit, PRA higjena e mjediseve ku JETOJMË, ku ECIM e ku PUNOJMË?..U bënë muaj e vite që RRUGËT, SHESHET, RRUGICAT, PAS PALLATET, BUZË LANA e mjediset POSHTË URAVE të saja NUKU e kanë parë dorën e BASHKISË apo të Autoriteve të tjera të ngarkuara, me HIGJENIZIMIN e tyre?.ATO GJALLOJNË nga Insektet fluturuese, sidomos mushkonjat ?dashamirëse? të gjakut tonë duke na lënë gjurmë të shumta në lëkurë, ose rreziqet e sëmundjeve më të rrezikëshme deri në prekjen e trurit që ato bartin, bubuzhelat e ndryshëm bartës e përhapës të jo pak sëmundjeve ngjitëse, brejtësit e ndryshëm sidomos minjtë e kanaleve urbane ?kanë lluksin? të shumohën dhe të na ?shërbejnë? me lepstospirat e spirilumet e shumta, që ato bartin dhe na i ofrojnë me urinën apo kafshimet e tyre, qentë e infektuar me leishmanisosis janë ?komshinjtë? tanë shumë të shpeshtë, macet me infeksionet e tyre mykotike apo sëmundjen e ?gërvishjes së maceve? (CSD), etj, etj?.DESINSEKTIMI dhe DESINFEKTIMI real dhe jo ai ?filmiko-propogandistik? është DOMOZDOSHMËRI, dhe ato janë aleatë tanë të plotëfuqishëm edhe në sfidën ndaj ?flamës mbarëbotërore? të Sars-Cov2/Covid-19??NA ndihmoni në këtë drejtim që t?ja dalim mbanë në këtë betejë?..ËSHTË DETYRIMI i juaji ndaj jetës sonë si taksapagues?..?Çiçosja? me ujë pa snjë dezinfektant në përbërjen e tij, e cila u bëhet ndonjë korsie rruge midis orës 4:00 ? 5:00 të mëngjesit, shërben vetëm e vetëm për të justifikuar fondet që u meren taksapaguesve për këtë aktivitet, POR aspak qëllimit të dezinfektimit e të dezinsektimit të TIRANËS?.Jemi qytetarë dhe DUHET të trajtohemi si të tillë?..Jemi SHQIPTARË dhe duhet t?a ndjemë veten të respektuar dhe të dëgjuar në vendin tonë?.JEMI PROFESIONISTË të SHËNDETIT publik dhe jo vetëm, ndaj edhe jemi më shumë të ndjeshëm e të përgjegjshëm në këtë aspakt të jetës në komunitet?.TOGETHER FOREVER!!!

Lajmet e fundit nga