LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

6 llojet e ushqimeve që shkaktojnë fryrje të zorrëve/ Çfarë duhet të dini rreth tyre

8 Gusht 2020, 13:04, Lifestyle CNA
6 llojet e ushqimeve që shkaktojnë fryrje të zorrëve/

Të gjithë e përjetojnë atë ndjenjën e pakëndshme të barkut të fryrë. Ky është një rezultat i gazit të tepërt të bllokuar në zorrë. Ndërsa mund të ketë shkaqe të ndryshme për fryrjen, nganjëherë gjetja e lehtësimit është aq e lehtë sa bërja e disa ndryshimeve të thjeshta në dietën tuaj. Ka shumë ushqime që mund të shkaktojnë fryrje, në varësi të individit. Disa nga ushqimet që shkaktojnë fryrjen janë fasulet, pijet e gazuara, nënproduktet e qumështit, qepët, perimet kryqëzuese, ëmbëlsirat. Më poshtë do të gjeni disa ushqime që mund të zëvendësojnë ushqimet që ju shkaktojnë fryrje të zorrëve.

Fasulet

Fasulet janë një nga fajtorët më famëkeq për fryrjen dhe gazin, sepse ato përmbajnë dy lloje fibrash që janë shumë të vështira për tu tretur.

Pijet e gazuara

Pijet e gazuara përmbajnë gaz dioksid karboni. Kjo është ajo që i bën ata të acarohen. Por kur pini një pije të gazuar, gazi mund të zgjerohet në barkun tuaj, duke shkaktuar fryrje, thotë Freuman.Kjo mund të jetë veçanërisht rasti tek njerëzit me IBS , dispepsi funksionale ose stomakuj mbindjeshmërorë.

Qepët

Qepët mund të shkaktojnë fryrje për dy arsye. Së pari, nëse jeni të prirur për zbaticë të acideve , qepët mund të kontribuojnë në këtë, sepse ato kanë një kompleks që relakson tensionin e muskujve që ndan stomakun nga ezofagu . Kjo e bën refluksin më të mundshëm, thotë Freuman. Kjo mund të shkaktojë një ndjenjë të fryrë në barkun e sipërm.

Bulmet

Bulmeti përmban laktozë dhe rreth 65% e njerëzve në të gjithë botën nuk janë në gjendje të tretin plotësisht laktozën . Nëse jeni të ndjeshëm ndaj laktozës, trupit tuaj mund t?iu mungojë një enzimë e quajtur laktaza e cila është e domosdoshme për të zbërthyer dhe tretur laktozën, thotë Freuman. Përsëri, kjo lë ushqim të pangopur në zorrën tuaj që bakteret të festohen, duke shkaktuar gaz dhe bloating. Njerëzit me intolerancë ndaj laktozës gjithashtu mund të pësojnë diarre dhe vjellje pas konsumimit të qumështit. Sidoqoftë, është e mundur që laktoza nuk është problemi, dhe në të vërtetë është yndyra në produktet e qumështit që është problemi. Për shembull, nëse nuk keni përvojë të fryrë pasi të keni ngrënë produkte të qumështit si djathi parmigan në makaronat tuaja, por bëni pasi të keni ngrënë akullore, kjo mund të jetë një shenjë se jeni më i ndjeshëm ndaj yndyrnave. Në këtë rast, hidhni një vështrim se si ndiheni pasi të keni ngrënë ushqime të tjera yndyrore jo të qumështit dhe vlerësoni. Ju mund të zbuloni se jeni vërtet të ndjeshëm ndaj shumë ushqimeve të pasura me yndyrë.

Perime kryqëzuese

Perimet kryqëzuese përfshijnë të gjitha perimet në familjen e lakrës. Por disa nga perimet në këtë kategori kanë më shumë të ngjarë të shkaktojnë bloating se të tjerët. Kjo për shkak se ka komponime natyrale në to që trupi ka probleme me tretjen. Për shembull, filizat e Brukselit kanë të njëjtin karbohidrate të gaztë që bëjnë fasulet: galakto-oligosaccharides (GOS). Jo të gjitha perimet kryqëzuese kanë GOS, por shumë ende kanë përbërës të tjerë që vështirë treten. Perimet kryqëzuese që duhet të shmangni përfshijnë:

Lakër Brukseli

lulelakër

brokoli

Ëmbëluesit

Disa ëmbëlsues si sheqeri, si xylitol dhe sorbitol të cilat gjenden në ushqime pa sheqer mund të shkaktojnë fryrje dhe ndoshta edhe të kenë një efekt laksativ. Përsëri, kjo ka të bëjë me faktin se ato janë vështirë të treten, duke çuar në baktere në zorrë që ushqehen me të dhe e fermentojnë atë, duke shkaktuar gaz.Për më tepër, njerëzit që janë të ndjeshëm ndaj fruktozës mund të gjejnë mjaltë dhe nektar agave për të shkaktuar probleme, thotë Freuman. Sipas Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë së Sh.B.A. , 40% e njerëzve në hemisferën perëndimore kanë një farë mase të tretjes së fruktozës, ku zorrët nuk tretin siç duhet fruktozën, e cila mund të rezultojë në fryrje dhe simptoma të tjera të GI. Një mundësi tjetër më e rrallë është intoleranca e fruktozës trashëgimore , e cila është një çrregullim gjenetik ku mëlçia nuk mund të zbërthejë fruktozën./ CNA.al

Lajmet e fundit nga