LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aknet në fytyrë/ 7 ushqimet që do t’iu ndihmojnë në përmirësimin e lëkurës

8 Gusht 2020, 10:03, Lifestyle CNA
Aknet në fytyrë/ 7 ushqimet që do t’iu ndihmojnë

Puçrrat dëmtojnë lëkurën dhe indin nën të. Trupi përpiqet të rregullojë këtë dëmtim dhe prodhon kolagjen. Nëse trupi prodhon shumë pak ose shumë kolagjen, shfaqet një mbresë. Industria kozmetike ka gjetur shumë mënyra për të luftuar plagët e akneve, por mënyra më e lehtë dhe më e natyrshme për ta bërë atë është të trajtoni veten me disa ushqime të shijshme dhe të shëndetshme.

Më poshtë do të gjeni disa prej ushqimeve që ju ndihmojnë të zvogëloni plagët e akneve.

Kungulli

Kungulli është një burim i shkëlqyeshëm i niacinës, folateve, vitaminave A dhe B, dhe zinkut. Niacina dhe folati rrisin qarkullimin e gjakut, përmirësojnë rinovimin e qelizave dhe janë të dobishëm në trajtimin e akneve. Farat e kungullit përmbajnë zink, i cili ndihmon në kontrollin e niveleve të hormonit dhe prodhimin e vajit dhe ndihmon në shërimin e lëkurës. Vitamina A ndihmon në minimizimin e plagëve të akneve.

Kale është e pasur me vitamina C dhe K dhe është një burim i mirë i bakrit dhe hekurit. Vitaminat, mineralet, dhe antioksidantët në kale zvogëlojnë hiperpigmentimin dhe ndihmojnë për të zbutur edhe tonin e lëkurës suaj. Vitamina K funksionon për të zvogëluar njollat ??e errëta në lëkurën tuaj. Hekuri shpejton shërimin e plagëve ose  plagëve , përfshirë plagët dhe puçrrat e puçrrave.

Lëngu i limonit është një astringent natyral . Shtrëngon lëkurën e lëkundur dhe lufton të metat. Lëvora e limonit përmban flavonoide që kanë efekte mbrojtëse dhe antikancerogjene në lëkurën tuaj. Fillimi i ditës tuaj me pirjen e një gote ujë të ngrohtë me lëng limoni ose përdorimin e tij si salcë sallate mund t’ju ndihmojë të arrini një lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese.

Patatja e ëmbël

Patatja e ëmbël përmban retinol dhe beta-karoten. Trupi juaj shndërron beta-carotene në vitaminë A. Kjo vitaminë funksionon si një pengesë e lëkurës kundër njollosjes, inflamacionit dhe poreve të bllokuara, të shkaktuara shpesh nga radikalet e lira. Retinol është një përbërës kryesor në shumë produkte bukurie pasi lufton kundër hiperpigmentimit, akneve, linjave të imëta dhe dhëmbëzave. Në vend që të blini krem ??të shtrenjtë, ju mund të shijoni formën origjinale të retinolit duke shtuar patatet e ëmbla në ushqimet tuaja.

Papaja

Papaja është e pasur me një enzimë tretëse të quajtur papain . Papain ndihmon në shfarosjen e qelizave të vdekura të lëkurës, hapjen e poreve dhe zbeh plagët e akneve. Ajo gjithashtu mban lëkurën tuaj të hidratuar dhe parandalon çdo ndarje të ardhshme.

Lulelakër

Lulelakra është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C dhe një aminoacid i fuqishëm i quajtur histidine . Histidina mbron lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme UV që mund t’i bëjnë vendet më të errëta ekzistuese më keq. Vitamina C lufton kundër çdo dëmtimi të shkaktuar nga radikalet e lira, ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin, dhe shëron plagët dhe plagët .

Quinoa

Quinoa përmban vitaminë B3. Vitamina B3, e njohur edhe si niacinamide, ndihmon në zbutjen e lëkurës që irritohet dhe pezmatohet për shkak të akneve, rosacea-t, dhe madje edhe ekzemës. Ecdysteroids, një element gjurmë që gjendet në quinoa, ndihmon në heqjen e plagëve që janë shfaqur për shkak të akneve. Riparon lëkurën dhe minimizon acarimin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga