LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Bota duhet të bëjë diçka për fëmijët e luftëtarëve të ISIS-it

16 Janar 2020, 07:25, Blog CNA
Bota duhet të bëjë diçka për fëmijët e

?The Washington Post?

* Midis shumë çështjeve ende të acaruara në Lindjen e Mesme, që mund të përkeqësohen ose të lihen pas dore, si pasojë e rritjes së tensionit mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, askush nuk është më shqetësues sesa vuajtjet e mijëra fëmijëve të vegjël në rajon, të cilët po lëngojnë nëpër kampet e ngritura në mbarë Sirinë Verilindore.

Ata janë djem dhe vajza të luftëtarëve të huaj të Shtetit Islamik. Sipas të dhënave zyrtare të Kombeve të Bashkuara, deri në dhjetor të vitit 2019, numëroheshin afro 8.000 të tillë. Ata janë të grupuar – zakonisht me nënat e tyre, por shpesh edhe të pashoqëruar – në këto qytete-çadra të çuditëshme, ku më i madhi prej tyre, Al-Hol, përmban më shumë se 68.000 njerëz, qëkur bastionet e fundit të Shtetit Islamik në Siri, ranë 1 vit më parë nën kontrollin e forcave kurde të mbështetura nga SHBA-ja.

Si vlerat humanitare, ashtu edhe konsideratat e sigurisë, kërkojnë që qeveritë e vendeve të tyre të origjinës në Evropë dhe gjetkë, t?u gjejnë sa më shpejt që të jetë e mundur vende të reja dhe më të sigurta atyre që jetojnë në këto kampe.

S?ka dyshim që është një problem shumë i vështirë, dhe një variant veçanërisht mizor i çështjes më të gjerë dhe të pazgjidhur, se çfarë duhet bërë me mijëra luftëtarë të huaj të Shtetit Islamik, vendet amtare të të cilëve nuk kanë dëshirë t?i pranojnë, si pasojë e frikës së kuptueshme se ata do t?i rikthehen një ditë akteve terroriste.

Gjithsesi, gjysma e fëmijëve që jetojnë në 3 kampet në Sirinë Veriore, janë sipas OKB-së nën moshën 5-vjeçare, dhe 80 për qind janë nën 12-vjeç. Në kampe, të cilat po ruhen nga forcat kurde ende të financuara dhe të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara, këta fëmijë po marrin kujdesin shëndetësor dhe arsimimin bazë.

Ata mbeten subjekt i indoktrinimit nga ISIS, dhe shpesh përmes nënave të tyre, shumë prej të cilave i qëndrojnë ende besnike organizatës terroriste. Dhe madje i zbatojnë rregullat e saj, duke ushtruar dhunë ndaj grave të tjera, deri në eleminimin fizik rë tyre.

Sa më gjatë që të qëndrojnë fëmijët atje, dhe sa më shumë që rriten ata, aq më shumë ka të ngjarë që të shndërrohen në një brez të ri të Shtetit Islamik. Vetëm midis muajve janar dhe tetorit të vitit të kaluar, rreth 350 fëmijë të lindur nga prindër nga 17 kombësi të tjera nga Siria apo Iraku, janë riatdhesuar.

Nga këta, më shumë se gjysma u rikthyen në Kazakistan, ose saktësisht 156, në një kohë që Kosova tërhoqi 74. Disa në mos asnjë nga këta fëmijë është shtetas i SHBA-së, pjesërisht sepse vetëm rreth 300 amerikanë iu bashkuan Shtetit Islamik.

E megjithatë, Shtetet e Bashkuara kanë bërë në fakt më shumë për të riatdhesuar shtetasit e saj të lidhur me ISIS, sesa shumica e vendeve të tjera. Sipas Grupit Ndërkombëtar të Krizave (ICG), që nga nëntori i vitit të shkuar, SHBA ka marrë 6 burra, 3 gra dhe 9 fëmijë.

Ligji amerikan, i lejon të rriturit e dyshuar për krime terroriste që të ndiqen më lehtë penalisht, sesa mund të ndodhë në Evropë. Prandaj, si për ironi, fëmijët e pafajshëm – dhe nënat e tyre, shumë prej të cilëve nuk janë militantë të Shtetit Islamik – mund të burgosen me shumë gjasa në Siri, për shkak se vendet evropiane kanë frikë se nuk mund t?i burgosin dot prindërit fajtorë.

Grupit Ndërkombëtar të Krizave, rekomandon politikën e riatdhesimit ?Gratë dhe Fëmijët në Plan të Parë?, që do të përqendronte burimet e vendeve perëndimore tek identifikimi i banorëve më të rrezikuar të kampit, që janë më pak të rrezikshëm.

Ata duhen ndarë në 2 kategori, dhe më pas të rrikthehen në shtëpitë e tyre për t?u gjykuar ose rehabilizuar, siç e kërkojnë rrethanat. Sado të mëdha që mund të jenë pengesat ligjore, logjistike dhe politike, ky është një rrezik që ia vlen të ndërmerret, veçanërisht duke pasur parasysh rreziqet edhe më të mëdha, nga të mos bërit asgjë./ Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga