LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A na bën mirë apo keq uji i gazuar?

12 Janar 2020, 08:08, Blog CNA
A na bën mirë apo keq uji i gazuar?

Për shumë njerëz, nisja e vitit të ri është koha e duhur për nisjen e dietave të reja ushqimore. Këtu përfshihet ngrënia e më shumë perimeve, konsumit më të paktë të sheqerit, apo pirjen e më shumë ujë. Mbajtja e organizmit të hidratuar, është jetike për funksionet e trupit, si rregullimi i temperaturës, transporti i lëndëve ushqyese dhe largimi i mbetjeve.

Uji vepron edhe si një lubrifikant dhe amortizator për kyçet. Por shumica e njerëzve e dinë se
të pirit më shumë ujë, mund të jetë paksa e bezdisshme. Po uji i gazuar, a mund të jetë një alternativë më e pëlqyeshme? Tek e fundit, ai është po aq i mirë sa edhe uji normal, apo jo? Jo tamam.

Uji i gazuar, prodhohet duke përzjerë ujin me dioksidin e karbonit. Ky proces prodhon acid karbonik me një pehash (pH) në një nivel 3-4. Ndjesia e ?e të ndjerit mirë në gojë?, pasi konsimoni ujë të gazuar, ndodh në fakt për shkak të aktivizimit kimik të receptorëve të
dhimbjes në gjuhën tuaj që reagojnë ndaj këtij acidi, duke i dhënë këtij uji një shije më të lezetshme.

Por problem është se ky acid mund të dëmtojë dhëmbët tanë. Shtresa e jashtme e dhëmbëve tanë, smalti dentar, është indi më i fortë i trupii. Ai përbëhet nga një mineral i quajtur hidroksipatit, që përmban kalcium dhe fosfat. Pështyma jonë është kryesisht ujë, por ajo përmban gjithashtu kalcium dhe fosfat.
Normalisht, ekziston një ekuilibër midis mineraleve të dhëmbëve, dhe mineraleve që gjenden tek pështyma. Goja dhe pështyma kanë normalisht një pH 6-7, por kur ky nivel bie nën 5.5 pesë, molekulat e kalciumit dhe fosfatit lëvizin nga dhëmbët tek pështyma. Dhe kjo mund të ndodhë për shkak të acidit karbonik tek pijet e gazuara.

Ky demineralizim krijon pore të vogla në mineralin e dhëmbit, dhe smalti fillon të shpërbëhet. Në fillim, poret janë mikroskopike. Por kur sasia e humbur e mineraleve të dhëmbëve arrin një nivel të caktuar, poret nuk mund të lidhen më dhe indi i dhëmbit shpërbëhet, duke shkaktuar prishjen e dhëmbëve.
Ndërkohë, vlen të theksohet se uji i gazuar nuk është një frenues i oreksit. Përkundër asaj që mund të keni lexuar në internet, nuk ka asnjë provë të forta shkencore që të sugjerojë se konsumi i ujit të gazuar, do t?ju bëjë të ndiheni më të ngopur, apo se do të frenojë oreksin tuaj.

Është e vërtetë, uji i gazuar do t?iu fryjë stomakun, por nuk do të qëndrojë atje më gjatë
sesa uji normal. Edhe kur uji i gazuar pihet bashkë me ushqimin, nuk ka asnjë ndryshim mbi kohën se sa shpejt zbrazet stomaku ynë, krahasuar me ujin e zakonshëm.
Ekspertët këshillojnë pirjen e 6-8 gotave lëngje në ditë. Përveç ujit, këtu përfshihet edhe qumështi me pak yndyrë dhe pijet pa sheqer, së bashku me çajin dhe kafenë. Uji është një zgjedhje e shëndetshme dhe e lirë për të shuar në çdo kohë etjen tuaj.

Ai nuk ka kalori, është falas, dhe nuk përmban sheqerna, që mund të dëmtojnë dhëmbët. Ashtu si uji normal dhe uji i gazuar, mund t?ju ndihmojë të qëndroni të hidratuar, dhe mund të jetë një alternative e shijshme ndaj ujit normal. Por kini parasysh se sa shpesh e pini atë, për të mos dëmtuar shëndetin e dhëmbëve tuaj./Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga