LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Janë cilësuar një mit, por zbulimet e fundit thonë se Amazonat kanë ekzistuar vërtet

8 Janar 2020, 07:20, Blog CNA
Janë cilësuar një mit, por zbulimet e fundit thonë se

Për një kohë shumë të gjatë, studiuesit kanë besuar se Amazonat, luftëtaret femra, ishin pak më shumë se sa një trillim i lashtësisë. Sipas gojëdhënave, ato ishin gratë luftarake të ashpra që rivalizonin Herkulin, jetonin në një lloj matriarkie lezbike, dhe që hiqnin gjinjtë e tyre, në mënyrë që të mund të lëshonin sa më saktë shigjetat e tyre.

Homeri i bëri të pavdekshme tek ?Iliada?. Disa muaj më parë, ato ishin protagoniste në filmin ?Ëonder Ëoman?. Disa historianë, janë shprehur se ato ishin ndoshta një mjet propagandistik, që synonte t?i bënte gratë athinase, të besonin se ishin të barabarta me burrat.

Një teori tjetër, sugjeron që ata mund të kenë qenë burra pa mjekër, dhe që janë ngatërruar për gra nga grekët. Por një mori provash arkeologjike, tregojnë se legjendat mbi luftëtaret femra të hipura mbi kuaj, dhe të armatosura me hark, kanë qenë të bazuara në realitet.

Mitet mbi homoseksualitetin dhe vetë-gjymtimin e Amazonave, mbeten në rastin më të mirë ende të dyshimta. Por kërkimet e reja, duket se konfirmojnë faktin se dikur ka pasur vërtet grupe grash nomade që stërviteshin, gjuanin kafshë të egra dhe luftonin përkrah homologëve të tyre meshkuj në stepën e Euroazisë.

Në një zbulim historik në fillim të dhjetorit 2019, arkeologët gjetën mbetjet e 4 luftëtareve femra të varrosura bashkë me një kuti shigjetash, shtizash dhe pajisjesh të tjera për kalin, në një varr në Rusinë Perëndimore, pikërisht aty ku vendosen dhe rrëfimet e lashta greke mbi Amazonat.

Ekipi nga Instituti i Arkeologjisë i Akademisë Ruse të Shkencave, i identifikoi gratë si nomade nga Skithia, dhe ato u zbuluan në një vendvarrim rreth 2.500 vjeçar, pranë komunitetit të sotëm  Devitsa.

Sipas arkeologëve, gratë kishin një kishin një moshë që varionte nga adoleshenca e hershme deri në fund të të 40-ave. Më e moshuara prej tyre, u gjet e veshur me një kurorë ceremoniale të artë, e gdhendur me zbukurime me lule, një tregues ky i statusit të saj të lartë.

?Zbulimi paraqet disa nga provat më të hollësishme deri më sot, sipas të cilave luftëtarët femra nuk ishin thjesht trillime antike?- thotë Adrien Mejxhër, autore e librit ?Amazonat:Jeta dhe legjenda e femrave luftëtare në botën e lashtë?.

?Për shumë kohë, njerëzit kanë supozuar se mitet mbi Amazonat e treguara nga grekët, ishin thjesht fantazi. Tani ne kemi prova që këto gra kanë ekzistuar, dhe se jeta e atyre grave luftëtare, ndikoi realisht tek idetë dhe vizionet e Greqisë së Lashtë mbi ato që kanë rrëfyer mbi Amazonat?- thekson më tej Mejxhër, që nuk ishte e përfshirë në gërmimet e fundit.

Gërmime më të hershme, kanë zbuluar prova të ngjashme, edhe pse jo gjithmonë aq mirë të ruajtura. Në vitin 2017, studiuesit armenë zbuluan mbetjet e një gruaje në të 20-tat e saj, për të cilat ata thonë se ngjajnë me mitet e Amazonave. Ata zbuluan se ajo vdiq nga plagët në betejë. Shkrimi i tyre në Gazetën Ndërkombëtare të Osteoarkeologjisë, vë në dukje se ajo kishte kokën e një shigjete në këmbën e saj, dhe se struktura e saj kockore dhe muskulore, tregonte se kishte qenë një kalorëse.

Zbulimi më i ri në Rusi, shënoi herën e parë që breza të ndryshëm grash Skithe u gjetën të varrosura bashkë. Trupi më i ri, mund t?i përkiste një vajzë afërsisht 12 ose 13-vjeçe. Dy të tjera ishin gra në të 20-tat, dhe e katërta ishte midis 45-50 vjeçe.

Mejxhër thotë se zbulimet sugjerojnë se vajzat e reja ishin stërvitur që në moshë të hershme, ashtu si djemtë, për t?u hipur kuajve, dhe për të përdorur harqet dhe shigjetat. ?Ajo ishte një shoqëri vërtetë e barabartë. Fakti që kemi një varg moshash është i rëndësishëm, pasi njerëzit mendonin më herët se nënat nuk duhej të luftonin, pasi kishin fëmijë?- shton më tej ajo.

?Në fise të vogla në stepat e ashpra, është e kuptueshme që çdo individ duhet të kishte të njëjtat aftësi për të mbrojtur fisin sipas rrethanave. Kjo konfirmon faktin, që këto gra kanë qenë vërtet luftëtare gjatë gjithë jetës së tyre?-përfundon Mejxhër.

Zbulimi i fundit, përfaqëson edhe herën e parë që gjendet një kurorë e tillë prej ari në kokën e një gruaje luftëtare. Sipas studiuesve, ajo përbëhet nga 65-70 për qind ar të pastër, një përqindje shumë më e lartë sesa është hasur shpesh në bizhuteritë e gjetura të shoqërisë Skithiane, që zakonisht është rreth 30 përqind.

Valeri Guliaev, që drejtoi ekspeditën e quajti një ?zbulim unik?, që nënvizon se si gratë ashtu edhe burrat kishin një trajtim të barabartë në shoqërinë Skithiane. ?Amazonat ishin një dukuri e zakonshme në Skithi. Të gjitha ritet e varrimit, që zakonisht bëheshin për burra, kryheshin edhe për to?- thotë Guliaev./ Greenwichtime-Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga