LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kim Jong-Un frikësohet se dështimet e tij, do destabilizojnë Korenë e Veriut

8 Janar 2020, 07:23, Blog CNA

Nga Bruce W.Bennett, ?National Interest?

* Analistët e Koresë së Veriut, u befasuan kur lideri i saj Kim Jong-un nuk mbajti fjalimin e zakonshëm publik me rastin e Vitit të Ri, siç ka bërë në të kaluarën. Në vend të tij, Kim urdhëroi publikimin e raportit të mbledhjes plenare të Partisë së Punëtorëve të Koresë së Veriut, të mbajtur më 31 dhjetor 2019.

Raporti i cilëson Shtetet e Bashkuara si ?armike të popullit të Koresë së Veriut?. Por kjo nuk është asgjë e re. Pheniani ka kohë që i përdor Shtetet e Bashkuara si fajtore, për shumicën e dështimeve të regjimit komunist. Kjo qasje, i jep mundësi regjimit të tubojë rreth vetes popullin koreano-verior, për të arritur fitoren ndaj armikut të tyre.

Koreja e Veriut e ka përshkruar veten si një ?parajsë të punëtorëve?, kur në fakt punëtorët e Koresë së Veriut bëjnë një jetë mjerane, ndërsa vuajnë pasojat e një kontrolli politik brutal. Raporti përfshin mashtrime të tjera, sikurse është pohimi, se sistemi shëndetësor publik i Koresë së Veriut është ?më i miri në botë…?, një mashtrim ky ekstrem.

Regjimi i përdor mashtrime të tilla, për të ruajtur kontrollin, dhe për të shmangur rebelimet e brendshme. Specifikat e mashtrimeve nga regjimi i Koresë së Veriut, të ndërthurrura me disa të vërteta, ofrojnë të dhëna me rëndësi mbi mendimin dhe qasjen ndaj Shteteve të Bashkuara, dhe ndaj çështjes së denuklearizimit të Koresë së Veriut.

Pheniani përdor shprehje të tilla mashtruese si ?përplasja Kore e Veriut-SHBA, po zgjat shekull pas shekulli…?, SHBA-ja ka vendosur ?sanksionet më brutale dhe ç?njerëzore… gjatë 7 dekadave të fundit?, dhe SHBA-ja e ka shndërruar Korenë e Veriut ?… në shënjestër të një sulmi bërthamor parandalues…?.

Tek e fundit, pyetja kryesore është nëse Koreja e Veriut është e gatshme të heqë dorë nga armët e saj bërthamore, në këmbim të heqjes së sanksioneve ekonomike. Shtetet e Bashkuara mund të jenë duke shtuar sanksionet, por kërkesa e saj kryesore mbetet e njëjtë:Denuklearizim i Koresë së Veriut, saktësisht siç iu kërkua Kimit në marsin e vitit 2018, gjatë takimit që zhvilloi me presidentin amerikan Donald Trump.

Në Deklaratën e Panmunjom të 27 prillit 2018, Kim u angazhua për denuklearizimin e plotë, që kërkohej që nga Deklarata e mëparshme e Denuklearizimit e vitit 1992, që thotë se Koreja e Jugut dhe Veriut, nuk do ?testojnë, prodhojnë, blejnë apo përdorin armë bërthamore?.

Por regjimi komunist, është në shkelje ekstreme të këtij elementi të Marrëveshjës së Panmunjom, pasi që nga marsi i 2018-ës, e ka dyfishuar potencialin e vet shkatërrues të armëve bërthamore, dhe nuk ka eliminuar asnjë armë bërthamore. Cilat janë pasojat për Shtetet e Bashkuara, dhe bashkësinë ndërkombëtare?

Veriu dëshiron lëshime të mëdha nga SHBA-ja, përpara se të negociojë sërish. Megjithatë në një demokraci si ajo e SHBA-së, presidenti Trump ka shkuar shumë larg në dhënien e koncesioneve të papranueshme për Korenë e Veriut. Por Pheniani nuk duket se e kupton këtë.

Përkundrazi, ai përgatitur të nisë një fushatë presioni, për të siguruar më shumë lëshime, ndërsa ofron pak ose aspak në këmbim. Raporti kërcënon se Koreja e Veriut, do të rinisë provat e saj të raketave dhe të armëve bërthamore. Në fakt, Pheniani ka kryer pjesërisht 25 teste raketash vetëm në vitin 2019.

Raporti kërcënon të prezantojë një ?armë të re strategjike? në një të ardhme të afërt. Kjo gjë mund të çojë në një përshkallëzim të padëshiruar të situatës. Ky raport, është natyrisht një element tjetër në fushatën propagandistike të Koresë së Veriut kundër Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Jugut.

Në fund, pyetja kryesore është:Pse Kim e zëvendësoi me raportin plenar të Partisë Komuniste, fjalimin e tij tradicionale të Vitit të Ri? Si me shumë gjëra në Korenë e Veriut, ne nuk e dimë këtë, dhe kjo na detyron që të spekulojmë. Njëra nga mundësitë, është që Kim Jong-Un frikësohet se dështimet e tij në vitin 2019, e kanë minuar shumë pozitën e tij si një ?Zot? i Koresë së Veriut.

Ai mund të ketë arritur në përfundimin se deklarata e bërë në emër të partisë, do të ishte më autoritare sesa fjalimi i tij vjetor. Kjo nuk do të thotë që në Korenë e Veriut ekziston një destabilitet serioz. Por përkundrazi, se Kim Jong-Un mund të jetë i shqetësuar për mundësinë e shpërthimit të një krize të brendshme. Nëse kjo është e vërtetë, Kim mund të jetë i gatshëm të ndërmarrë rreziqe më serioze në të ardhmen, për shkak të shqetësimit se po e humb kontrollin e Koresë së Veriut. Dhe kjo gjë mund të jetë shumë e rrezikshme./ Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga