LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pasardhës i Topiajve?/ Bamir Topi sqaron hipotezën

31 Maj 2019, 06:49, Aktualitet CNA
Pasardhës i Topiajve?/ Bamir Topi sqaron hipotezën

Ish-presidenti Bamir Topi ka folur mbrëmjen e djeshme rreth hipotezës së familja e tij është pasardhëse e Topiajve, fisit të madh që ka udhëhequr Shqipërinë në shekullin e 14.

I ftuar në emsionin ?Të Paekspozuarit?,  Bamir Topi tha se një hipotezë e tillë vjen mbi bazën e të dhënave dokumentare dhe transmetimit të informacionit brez pas brezi.

Sipas tij, ?Fisi i Tanush Topiajt ka banuar në këtë zonë. Ka ndodhur një lloj konvertimi, është një hipotezë. Sikurse ka ndodhur me mjaft shqiptarë, që janë konvertuar nga katolikë në fenë islame.?

?Mund të ketë një transformim të tillë. Përvec ndaljes së përdorimit të mbiemrit Topiaj, aty fillon përdorimi i mbiemrit Topi. Nuk ka alternativë tjetër?, tha Bamir Topi.

Sa i takon një ulliri 3 mijë vjecar që ndodhet në oborrin e shtëpisë së tij, ish-presidenti theksoi se kjo bimë është dëshmitar i kohëve të shkuara.

?Në kuptimin figurativ, ulliri është dëshmitar i kohëve të shkuara. Nëse ka një element autentik që Shqipëria duhet të krenohet është ulliri. Për Tiranën, është thënë që Tirana nuk ka një të kaluar për të qenë krenarë.

Kur kam folur për Tiranën, jam future në arkivë dhe ka të dhëna mjaft interesante që fillojnë nga koha e Skënderbeut.

Në Tiranë ka patur 140 mijë rrrënjë ullinjë. Tashmë janë 80 mijë rrënjë?.-tha ndër të tjera ish-presidenti Bamir Topi.

Lajmet e fundit nga