LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Befason presidenti Thaçi/ Presion BE-së: Po u vonuat bashkohemi me Shqipërinë 

30 Maj 2019, 20:20, Aktualitet CNA
Befason presidenti Thaçi/ Presion BE-së: Po u vonuat bashkohemi me

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i qenë në një bisedë në “RTV Dukagjini”, i ka bërë presion Bashkimit Europian(BE) duke thenë se nëse nuk i do dy shtetet shqiptare, me dy flamuj në gjirin e saj, atëherë le ta pranojë vetëm një flamur.

Deklaratën e fortë Thaçi e ka lëshuar ndërsa fliste për vazhdimin e plotikës së izolimit të Kosovës gjë që, sipas tij, po imponon shqyrtimin e mundësisë për veprime institucionale, apo referendume për bashkimin kombëtar të Kosovës me Shqipërinë.

?Këtë mund ta bëjmë qoftë përmes rezolutave në kuvendet e dy vendeve tona, apo përmes referendumeve në Kosovë dhe Shqipëri, gjithmonë duke përfshirë edhe Preshevën, Medvegjën dhe Bujanocin,?- ka artikuluar presidenti i Kosovës.

Sipas të cilit Kosova nuk e ka alternativë Turqinë, Rusinë apo Kinën, por ka alternativë bashkimin me Shqipërinë./CNA.al

Lajmet e fundit nga