LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama i ofroi post të rëndësishëm?/ Reagon ish-ministrja

31 Janar 2018, 11:29, Aktualitet CNA

Ish-ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu ka reaguar në lidhje me lajmet e publikuara në media se Rama i ka ofruar postin si sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal.

Në një postim në rrjetet sociale, Majlinda Bregu sqaron se ka aplikuar për pozicionin e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit te Bashkëpunimit Rajonal, por ky nuk është pozicion që varet dhe ofrohet nga qeveria shqiptare.

Sipas ish-ministres, nëse ky pozicion i rëndësishëm fitohet nga ajo, kjo do të jetë një nder për të, për Shqipërinë dhe të gjithë shqiptarët në rajon.

Postimi i plotë:

Po lexoj nje lajm qe paska marre dhene per aplikimin tim per pozicionin e Sekretarit te Pergjithshem, te Keshillit te Bashkepunimit Rajonal .

E para: PO! Kam aplikuar me emrin tim per kete pozicion. I cili eshte i pari i ketij niveli qe nese do ta fitoj, i jepet nje shqiptari.

E dyta! Nuk eshte pozicion qe varet nga qeveria shqiptare dhe per rrjedhoje nuk mund te ofrohet nga qeveria shqiptare. Nota duhet te percillet zyrtarisht nga Ministria e Jashtme sic ndodh me cdo kanditat nga vendet e tjera qe kane aplikuar.

Zgjedhja e Sekretarit te Pergjithshem eshte nje proces i gjate perzgjedhje, votimesh ne disa nivele nga te gjitha vendet e Evropes Juglindore dhe ku Komisioni Europian eshte partneri i tij kryesor. Sigurisht qe nuk i kushton asnje lek taksapaguesve shqiptare.

E fundit! Nese do ta fitoj kete pozicion, do te jete nje nder per mua, Shqiperine dhe Shqiptaret kudo ne rajon./ CNA.al

Lajmet e fundit nga