LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ja si na këshillon të ushqehemi Kamasutra

18 Mars 2017, 21:30, Lifestyle CNA

Kama Sutra nuk është vetëm një vëllim me leksione mbi praktikën seksuale, me qindra pozicione që ndonjëherë duken të pamundura, por është edhe plot me këshilla mbi atë që duhet të hamë në mënyrë që të kënaqim veten dhe partnerin në shtrat.

Në tekstin e Kama Sutrës shpjegohet se cilat ushqime duhen ngrënë për të pasur energji në dhomën e gjumit, kush stimulon pasionin dhe kush ushqime bëjnë që të jeni një zhgënjim për partnerin.

Kama Sutra e vendos ushqimin në 3 kategori: Sattvic, Rajasic dhe Tamasic. Sattvic janë ushqimet që duhen konsumuar, ndërsa Tamasic janë ushqimet të cilave u duhet qëndruar larg. Ushqimet Tamasic janë qepët, hudhrat, vezët, mishi i kuq dhe ushqimet e skuqura në vaj. Janë ushqime të forta që kanë efekte rënduese për njeriun. Po hëngrët shumë nga këto ushqime, do të jeni shumë të lodhur për të bërë seks. Gjithashtu, ushqimet Tamasic çojnë në erë të keqe të trupit dhe shëndoshje, karakteristika që e largojnë partnerin.

Ndërkohë, ushqimet Rajasic kanë aftësinë që të stimulojnë shqisat, por nga ana tjetër janë të vështira për t?u tretur. Nëse keni vështirësi në tretje, Kama Sutra thotë se ka më pak mundësi që ta keni mendjen te seksi. Ushqimet e kategorisë Rajasic janë peshku, pula dhe kripa. Duhet bërë kujdes që ushqimet Rajasic të jenë të freskëta kur të gatuhen.

Në fund, ushqimet Sattvic janë më të mirat për t?u konsumuar, pasi lehtësojnë trupin dhe mendjen. Sipas Kama Sutrës, këto ushqime janë frutat, qumështi, mjalti, perimet dhe arrat. Janë ushqime që ndihmojnë në qarkullimin e gjakut në vendet e duhura gjatë aktit seksual.

Filozofia e Kama Sutrës është shumë e thjeshtë: duku mirë, ndihu mirë dhe bëj seks mirë! /Citynews/

Lajmet e fundit nga