Pse Grida Duma dhe klani i Çilit në PD sulmojnë Berishën?

8 Mars 2017, 10:51, Aktualitet CNA

CityNews raportoi një ditë më parë se Sekretarja për marrëdhënie me Publikun në Partinë Demokratike, Grida Duma, ka nisur sulmet ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha. Burime i thanë CityNews se Duma po kërkon largimin e Sali Berishës, pasi sipas saj, pa u ikur Berisha PD nuk i fiton zgjedhjet. CityNews ka raportuar herë pas here për lidhjen e Grida Dumës me Henri Çilin dhe mbështetja që i vjen nga ky i fundit dhe UET, që ai drejton.

Por, nuk është vetëm Duma, që mbështetet nga një ndër zërat më kritikë sot të opozitës, që dikur në fakt ka qenë një mbështetës i flaktë i saj. Grida Duma dhe të tjerë eksponentë të Partisë Demokratike janë futur në këtë forcë politike me mbështetjen e UET dhe Henri Çilit. Këtu mund të përmendim edhe Besart Kadian, Dritan Shanon, Ervin Salianjin. CityNews mësoi se pas Grida Dumës, edhe emrat e sipërpërmendur kanë nisur sulmet kundër ish-kryeministrit Berisha. Ata po mundohen që faturën e zgjedhjeve t?ia lënë Sali Berishës.

Kjo duket të jetë një tentativë dhe përpjekje e Henri Çilit për të përçarë Partinë Demokratike në prag të zgjedhjeve të 18 qershorit. Çili po përpiqet të ?hakmerret? ndaj krydemokratit Lulzim Basha, me të cilin pati një përballje publike jo shumë të zakonshme. Ai ishte mësuar të dëgjonte vetëm zërin e ?heshtur? të Bashës, i cili në përballjen e fundit live i përplasi në fytyrë gjithë të vërtetën, duke i thënë se lëviz nga njëra anë politike në tjetrën për qëllime klienteliste.

Nga një partizan i Bashës, Henri Çili kaloi me Edi Ramën, që kur ky i fundit fitoi zgjedhjet, duke lënë rrënjë në Partinë Demokratike. Nuk dihet nëse Lulzim Basha do të spastrojë klanin e tij nga PD, por përpjakja e këtyre të fundit është e qartë: Të përçajnë sa më shumë Partinë Demokratike./CityNews

 

Lajmet e fundit nga