LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ngjarja në Kukës/ Policia krijon alibi: Persona të paidentifikuar tentuan t’i merrnin armën shefit

4 Maj 2015, 20:09, Aktualitet CNA

Disa orë pas ngjarjes së sotme në Kukës ku policia shfaqi shënja dhune ndaj protestuesve ka ardhur regimi i forcave të rendit.
Në deklaratëne e policisë thuhet se persona të paidentifikuar tentuan ti merrnin pistoletën shefit të krimeve të rënda.

Deklarata e Policisë
Më datë 04.05.2015 nga shërbimet e Drejtorisë së Policisë së Qarkut Kukës janë marrë masa për mbarëvajtjen e aktivitet politik të subjektit Partia Demokratike, në prezantimin e kanditatit për kryetar Bashkie që do zhvillohej në qytetin e Kukësit, në ora 10-00.
Nga ana e Policisë së Shtetit janë marrë masat për disklokimin e shërbimeve për mbarëvajten e këtij aktiviteti në qytetin e Kukësit në vendin e quajtur ?Gjashtkatshi?.
Gjithashtu nga shërbimet e komisariatit Kukës, janë marrë masat për mbikqyrjen policore të qytetarit Nderim Lushi përfaqësues i Shoqërisë Civile, Kukës, i cili me 01.05.2015 kishte kërkuar leje për të zhvilluar një protestë në rrugën e Kombit, me qëllim përmirësimin e kushteve social-ekonomike.
Kjo leje i është refuzuar këtij qytetari me argumentin se policia ishte e angazhuar për krijimin e kushteve normale për mbarëvajtjen e aktivitetit politik të subjektit Partisa Demokratike dhe gjithashtu ky refuzim është bërë duke u nisur edhe nga thelbi i kërkesës që bëhej nga qytetari Nderim Lushi mbi bllokimin e Rrugës së Kombit.
Njëkohësisht nga informacionet policore ky individ kishte tendenca për të nxitur qytetarët që therriste në tubim në akte dhune ndaj pronës publike dhe private.
Megjithëse kjo kërkesë i është refuzuar qytetarit Nderim Lushi, ai përsëri ka konsumuar veprën penale të ?Organizimit dhe pjesëmarrjes në tubime të paligjshme ?, në sheshin para Prefekturës ? Hasan Prishtina ? në qytetin e Kuksit, ndërkohë që në vendin e quajtur ? 6 kateshi ?po zhvillohej aktiviteti politik i Partisë Demokratike.
Në vijim nga shërbimet policore të DPQ Kukës, në zbatim të planit të masave për parandalimin e aktivitetit të paligjshem që po kërkonte të organizonte Nderim Lushi, janë marrë masa duke dislokuar shërbime policore, në afersi të vendit të quajtur ? Ura e Drinit te Zi ?, në Kukës.
Pikërisht në këtë vend rreth orës 12 :00, nga qytetarë të cilët kishin qenë pjesëmarrës në tubimin që kishte zhvilluar në mënyrë të paligjshme Nderim Lushi para Prefekturës Kukës, është bërë bllokimi i rrugës hyrëse në Kukës afër Urës së Drinit të Zi.
Ndërkohë që nga forcat policore është bëre ndërhyrja për lirimin e aksit rrugor dhe shoqërimin e organizatorëve të ketij tubimi të paligjshëm, qytetarët e tubuar kanë ushtruar akte dhune ndaj punonjësve të policisë me mjete dhe sende të forta (gurë ,drunj etj) megjithëse ju është bërë thirrje nga policia se veprimet ishin të paligjshme.
Gjatë shoqërimit të shtetasit Nderim Lushi si organizator dhe nxitës i tubimit dhe dhunës së ushtruar ndaj punonjësve të policisë, nga personat që ishin pjesëmarrës në këtë tubim, (të paidentifikuar ende për shkak të konfuzionit) është tentuar t?i merret arma e shërbimit Shefit të Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë së Kukësit, i cili për parandalimin e këtij akti ka nxjerrë armën nga brezi dhe është shmangur nga turma.
Në vijim të veprimeve policore nga ana jonë është negociuar me përfaqësues të personave pjesëmarrës në këtë tubim, të cilët kanë ndërprerë tubimin dhe si rezultat qytetarët janë shpërndarë, duke sjellë në normalitet situatën e krijuar.
Ndaj organizatorit Nderim Lushi është marrë masa e arrestit në flagrancë për konsumim të veprave penale ?Thirrje publike për veprime të dhunshme? dhe ?Organizim dhe pjesëmarrje në grumbullime dhe manifestime të paligjshme? parashikuar nga nenet 223 dhe 262 të Kodit Penal.
Ndërkohë në lidhje me ngjarjen, Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri ka urdhëruar verifikimin e ligjshmërisë së veprimeve të kryera nga Punonjësit e Policisë nga Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat dhe Drejtoria e Inspektimit pranë Ministrit të Brendshëm.

13:00 Aktualitet

Hougnton buzëqesh

 Ylli i Celebrity Big Brother Chantelle Houghton u fotografu...

Lajmet e fundit nga