LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Datat e mëdha të Luftës së Dytë Botërore

4 Maj 2015, 09:23, Aktualitet CNA

Më poshtë vijojnë datat kyçe të Luftës së Dytë Botërore, që përfundoi 70 vjet më parë, me kapitullimin e Gjermanisë naziste.

Konflikti, sipas historianëve, shkaktoi 40-60 milionë viktima, gjysma e të cilave civilë.

? 1 shtator 1939 ? GJERMANIA FILLON PUSHTIMIN E POLONISË. Më 3 shtator Franca dhe Britania e Madhe i shpallin luftë Gjermanisë.

? 10 maj 1940 ? BETEJA E FRANCËS. Pasi kishte pushtuar Danimarkën dhe Norvegjinë, Hitleri fillon ofensivën kundër Belgjikës, Holandës, Luksemburgut dhe Francës. Italia i shpall luftë Francës më 10 qershor. Wehrmachti hyn në Paris më 14 qershor.

? 17 qershor 1940 ? FRANCA KËRKON ARMËPUSHIM. Mareshali Philippe Pétain kërkon pushimin e luftimeve. Më 18 qershor, gjenerali de Gaulle bën thirrje për rezistencë. Armëpushimi nënshkruhet më 22 qershor. Gjysma e veriut të Francës është e pushtuar.

? Korrik 1940-maj 1941 ? BETEJA E ANGLISË. Ofensivë e Luftwaffes.

? 22 qershor 1941 ? OPERACIONI BARBAROSA. Gjermania hap frontin e lindjes dhe sulmon BRSS-në. Pas shumë sukseseve, Wehrmachti ndalon në portat e Moskës si pasojë e kundërofensivës sovjetike. Rrethimi i Leningradit vazhdon 900 ditë.

? 7 dhjetor 1941 ? PEARL HARBOUR. Në Hawai, forcat ajrore japoneze sulmojnë papritur bazën kryesore amerikane në Paqësor. SHBA hyn në luftë dhe konflikti konsiderohet botëror.

vb– 20 janar 1942 ? SHFAROSJA E HEBRENJVE. Konferenca e Wannsee vendos ?zgjidhjen finale? për eliminimin sistematik të hebrenjve. Gjashtë milionë hebrenj dhe pesë milionë të deportuar politikë gjejnë vdekjen në kampet e përqëndrimit.

? 2 shkurt 1943 ? BETEJA E STALINGRADIT, pikë kthese e luftës. Mbi 100 000 trupa naziste kapen rob dhe burgosen.

? 6 qershor 1944 ? OPERACIONI OVERLORD. Hapja e forntit të perëndimit. Më shumë se 156 000 ushtarë amerikanë, britanikë dhe kanadezë kalojnë La Mnashin dhe zbarkojnë në plazhet e Normandisë.

xc– 8 maj 1945 ? RËNIA E RAJHUT III. Gjermania naziste kapitullon pak ditë pas vetëvrasjes së Hitlerit dhe marrjes së Berlinit nga Ushtria e Kuqe.

? 2 shtator 1945 ? KAPITULLIMI I JAPONISË. Më pak se një muaj pas bombardimeve atomike të Hiroshimës dhe Nagasakit, Japonia kapitullon duke i dhënë fund Luftës së Dytë Botërore

Lajmet e fundit nga