LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Misteret e Antarktidës do të zbulohen nga droni inteligjent

4 Shkurt 2024, 09:13, Tech CNA

Misteret e Antarktidës do të zbulohen nga droni inteligjent

Një ekip shkencëtarësh dhe inxhinierësh kanë zbarkuar në Antarktidë për të testuar një dron që do të ndihmojë ekspertët të parashikojnë ndikimet e ndryshimeve klimatike.

"Avioni autonom" do të hartojë zonat e kontinentit që kanë qenë jashtë kufijve të studiuesve. 

Droni është vënë në provë në mot ekstrem rreth majave më të larta të Uellsit, raporton "BBC".

Eksperimenti është që të vëzhgojë malet nën një shtresë akulli për të parashikuar se sa shpejt mund të shkrihet akulli dhe të ushqehet në ngritjen globale të nivelit të detit.

Shkencëtarët duan të kuptojnë më mirë Antarktidën, por ata janë të kufizuar nga teknologjia ekzistuese.

Erërat e forta, temperaturat nën zero dhe stuhitë e papritura janë të zakonshme. Këto kushte të rrezikshme, si dhe dimrat e errët dhe nevoja për të transportuar pilotët dhe sasi të mëdha karburanti, vendosin kufizime në përdorimin e avionëve tradicionalë me ekuipazh.

Anketa Britanike e Antarktidës zhvilloi dronin e ri me kompaninë britanike Windracers për t'u riparuar lehtësisht nëse diçka shkon keq.

Droni u testua në Llanbedr, Eryri (i quajtur edhe Snowdonia) në Uellsin verior - një mbështetje për motin dhe terrenin e vështirë të Antarktidës./CNA 

Lajmet e fundit nga