LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rregullat e privatësisë/ Padi 5 miliardë dollarë ndaj Google

29 Dhjetor 2023, 07:47, Tech CNA
Rregullat e privatësisë/ Padi 5 miliardë dollarë ndaj Google
Foto ilustruese

Google ka rënë dakord të zgjidhë një padi në SHBA duke pretenduar se ka pushtuar privatësinë e përdoruesve duke i gjurmuar ata edhe kur ata ishin duke shfletuar në "modalitetin privat".

Aksioni i grupit kërkoi të paktën 5 miliardë dollarë (3.9 miliardë paund) nga motori i kërkimit në botë dhe kompania mëmë Alphabet.

Firmat e mëdha teknologjike janë përballur me një kontroll të shtuar të praktikave të tyre në SHBA dhe më gjerë.

Google tha se kishte qenë paraprakisht në lidhje me të dhënat që kishte mbledhur kur përdoruesit i shikonin në modalitetin privat, edhe nëse shumë përdorues supozonin ndryshe.

Google përballet me padi të tjera që sfidojnë praktikat e saj të kërkimit dhe reklamimit digjital.

Në fillim të këtij muaji, gjiganti i teknologjisë tha se do të paguante 700 milionë dollarë për të zgjidhur një padi të ngritur nga një grup shtetesh amerikane që akuzuan Google për shfuqizimin e konkurrencës në Play Store në pajisjet Android.

Kjo erdhi disa ditë pasi humbi një betejë gjyqësore në SHBA ndaj prodhuesit të Fortnite Epic Games./ CNA

Lajmet e fundit nga