LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lenovo Tab P12 Pro/ A është një tablet Android që mund të zëvendësojë laptopin tuaj?

23 Shtator 2022, 11:00, Tech CNA

Lenovo Tab P12 Pro/ A është një tablet Android që mund

Tab P11 Pro i Lenovo ishte më i përshtatshmi për argëtim, por jo aq shumë si një zëvendësim i laptopit, pasi ishte i mirë vetëm për ngarkesa të lehta të produktivitetit. Ai ishte gjithashtu i mbërthyer në Android 10, i cili ishte i vjetëruar edhe për vitin 2021, dhe nuk duket të ketë ende ndonjë përparim në lidhje me këtë. Sidoqoftë, Lenovo duket se ka punuar në të gjitha mangësitë e P11 Pro me atë që duket të jetë zëvendësuesi i tij, Tab P12 Pro. Ky nuk është pasardhësi i drejtpërdrejtë i Tab P11 Pro, por një ofertë më premium që ndodhet në një nivel me çmim më të lartë. Me aksesorë të tillë si mbulesa opsionale e tastierës 2-në-1 dhe Lenovo Precision Pen 3 në paketim i disponueshëm për Tab P12 Pro, a mund të jetë një zëvendësim i laptopit apo është thjesht një tjetër argëtues me madhësi plus si Tab P11 Pro?

Çmimi i Lenovo Tab P12 Pro 
Lenovo Tab P12 Pro është i disponueshëm në një variant të vetëm me 8 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ??ruajtëse që është në dispozicion për Rs. 59,999 në Indi. Tableti vjen në një përfundim të vetëm, i cili është Storm Grey dhe përmbajtja e kutisë përfshin një karikues 30W, kabllo USB Type-C në Type-C, përshtatës të kufjeve Type-C në 3.5 mm dhe majë shkruese Lenovo Precision Pen 3. Lenovo më dërgoi gjithashtu aksesorin e kapakut të tastierës 2-në-1 për këtë rishikim, i cili shitet veçmas për Rs. 14,999.

Lenovo Tab P12 Pro/ A është një tablet Android që mund

Dizajni i Lenovo Tab P12 Pro
Lenovo Tab P12 Pro duket shumë i ngjashëm me Tab P11 Pro (Rishikim), i cili është ende në shitje në Indi. Ka të njëjtën pamje, të hollë dhe të gdhendur me anët e sheshta dhe qoshet e rrumbullakosura, por ndihet paksa e rëndë në 565g. Tableti ka një dizajn unibody të bërë nga metali i përfunduar mat që mbështillet rreth qosheve, dhe një ekran të mbrojtur Gorilla Glass 5 në pjesën e përparme. Ka shirita antenash rreth skajit të sipërm (kur mbahen horizontalisht), dhe pak poshtë saj në pjesën e pasme është një copëz e vogël e magnetizuar që mban fort majë shkruese Precision Pen 3 në vend. Butoni i ndezjes, i cili ndodhet në anë, funksionon gjithashtu si një lexues i gjurmëve të gishtërinjve, i cili funksionon në mënyrë të besueshme.

Gjatë periudhës së shqyrtimit, vura re se trupi metalik mblodhi disa njolla pas përdorimit të zgjatur, por këto ishin të lehta për t'u fshirë. Ekrani me kornizat e tij të ngushta ishte mjaft i mirë për t'u rezistuar gjurmëve të gishtërinjve falë veshjes së tij oleofobike.

Lenovo Tab P12 Pro/ A është një tablet Android që mund

Stylusi Precision Pen 3 i Lenovo ofron deri në 4096 nivele të ndjeshmërisë ndaj presionit dhe mbështet zbulimin e animit, gjë që është e mrekullueshme për krijuesit. Është gjithashtu e dobishme nëse nënshkruani shumë dokumente dixhitale dhe në rastin tim, ai përdorej kur shkruani shënime. Ai funksionoi siç pritej dhe karikohet kur lidhet magnetikisht në pjesën e pasme të tabletit.

Mbulesa e tastierës 2-në-1 nga Lenovo ndihet mjaft premium me panelet e saj të pasme dhe të përparme prej pëlhure. Tastet nuk janë me ndriçim të pasëm, por kutia, e cila përbëhet nga dy pjesë, ka një bateri të vetën në njësinë e tastierës, e cila karikohet kur lidhet me Tab P12 Pro. Të dyja panelet (mbathja dhe tastiera) e kasës 2-në-1 ngjiten në tabletë nëpërmjet magneteve dhe mund të përdoren gjithashtu veçmas. Mbajtja e këmbëve ka gjithashtu një ndarje të bukur për të.

Lenovo Tab P12 Pro/ A është një tablet Android që mund

Specifikimet dhe softueri i Lenovo Tab P12 Pro
Ashtu si shumica e tabletëve në këtë pikë çmimi (dhe më poshtë), Lenovo Tab 12 Pro ka katër altoparlantë gjithsej me dy të vendosur në secilën anë kur mbahen horizontalisht. Tableti përmban një ekran AMOLED 12,6 inç WQXGA (2,560x1,600 piksele) me një shpejtësi rifreskimi 120 Hz dhe mbrojtje Gorilla Glass 5 të Corning. Ekziston një vend për microSD për zgjerimin e ruajtjes deri në 1 TB. Tableti përdor një Qualcomm Snapdragon 870 SoC i cili gjendet kryesisht në telefonat inteligjentë të rangut të mesëm.

Standardet e komunikimit përfshijnë Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 dhe NFC, por nuk ka mbështetje për lidhjen 4G/5G. Ekziston një portë USB 3.2 Type-C e cila përdoret për transferimin e të dhënave, shpërndarjen e energjisë dhe mbështet standardin DisplayPort 1.4 për dalje video. Pajisja ka një bateri 10,000 mAh e cila mund të karikohet duke përdorur karikuesin e bashkuar 30 W.

Lenovo Tab P12 Pro/ A është një tablet Android që mund

Performanca e Lenovo Tab P12 Pro
Lenovo Tab P12 Pro trajton shumë mirë produktivitetin bazë. Mund të hapja shumë aplikacione në të njëjtën kohë pa asnjë problem dhe me një ekran pothuajse aq të madh sa MacBook Pro im 13 inç, mund të përdor lehtësisht disa skeda të Chrome në sfond, Google Docs në një dritare tjetër (nëpërmjet ekranit të ndarë), dhe mbani disa aplikacione të tjera të hapura në sfond, pa ngadalësuar sistemin. Gjithçka funksionoi mirë, por përdorimi i tabletit në modalitetin e produktivitetit të Lenovo ishte vendi ku filluan problemet e mia.

Modaliteti i produktivitetit është i destinuar për punë dhe i lejon përdoruesit të hapin aplikacionet në dritare me madhësi të ndryshme, ashtu si në një laptop Windows. Samsung ka diçka të ngjashme të quajtur DeX mode për tabletët e saj. Ekziston një shirit minimal detyrash që shfaqet në fund dhe kjo ju lejon të kaloni midis aplikacioneve që janë të hapura dhe të hapura. Ndërsa duket paksa i ngjashëm me shiritin e detyrave në modalitetin standard të tabletit, ky shirit detyrash ka gjithashtu një ikonë të sirtarit të aplikacionit dhe butonat e navigimit (mbrapa, shtëpia dhe të fundit) në të majtë dhe tregues të statusit për Wi-Fi, Bluetooth, baterinë dhe kohën në anën e djathtë. Tabaka e njoftimeve të tabletit (së bashku me ndërrimin e shpejtë) mund të aksesohet duke klikuar në treguesit e kohës ose të baterisë./CNA.al Burimi: Gadgets360.com

Lajmet e fundit nga