LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një pikë uji e zbuluar në asteroidin Ryugu/ Zbulohen të dhëna për origjinën e jetës në Tokë

23 Shtator 2022, 10:55, Tech CNA

Një pikë uji e zbuluar në asteroidin Ryugu/ Zbulohen të

Njollat ??e pluhurit të marra nga një sondë hapësinore japoneze nga një asteroid rreth 300 milionë kilometra larg Tokës kanë zbuluar një komponent befasues, një pikë uji, thanë shkencëtarët të premten. Zbulimi ofron mbështetje të re për teorinë se jeta në Tokë u mboll nga hapësira e jashtme.

Gjetjet janë në hulumtimin e fundit që do të publikohet nga analiza e 5.4 gram shkëmbinjsh dhe pluhuri të mbledhur nga sonda Hayabusa-2 nga asteroidi Ryugu.

"Kjo pikë uji ka kuptim të madh," u tha gazetarëve shkencëtari kryesor Tomoki Nakamura nga Universiteti Tohoku përpara publikimit të hulumtimit në revistën Science të premten.

"Shumë studiues besojnë se uji është sjellë (nga hapësira), por ne në fakt zbuluam ujë në Ryugu, një asteroid afër Tokës, për herë të parë."-vijuan ata. 

Ngarkesa e çmuar tashmë ka dhënë disa njohuri, duke përfshirë materialin organik që tregoi se disa nga blloqet ndërtuese të jetës në Tokë, aminoacidet, mund të jenë formuar në hapësirë.

Hulumtimi i publikuar të premten thotë se ekipi gjeti një pike lëngu në kampionin Ryugu "i cili ishte ujë i gazuar që përmbante kripë dhe lëndë organike", tha Nakamura.

Kjo forcon teorinë se asteroidët si Ryugu, ose asteroidi i tij më i madh mëmë, mund të kenë "siguruar ujë, i cili përmban kripë dhe lëndë organike" në përplasjet me Tokën, tha Nakamura.

"Ne kemi zbuluar prova që ky (proces) mund të ketë qenë i lidhur drejtpërdrejt, për shembull, me origjinën e oqeaneve ose të lëndës organike në Tokë".

Ekipi i Nakamura, i përbërë nga rreth 150 studiues - duke përfshirë 30 nga Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Italia dhe Kina - është një nga ekipet më të mëdha që analizojnë kampionin nga Ryugu.

Mostra është ndarë midis ekipeve të ndryshme shkencore për të maksimizuar mundësinë e zbulimeve të reja.

Kensei Kobayashi, një ekspert i astrobiologjisë dhe profesor emeritus në Universitetin Kombëtar të Yokohama, i cili nuk është pjesë e grupit kërkimor, përshëndeti zbulimin.

“Fakti që uji u zbulua në vetë kampionin është befasues”, duke pasur parasysh brishtësinë e tij dhe shanset që ai të shkatërrohet në hapësirën e jashtme, tha ai për AFP.

"Ajo sugjeron se asteroidi përmbante ujë - në formën e lëngut dhe jo vetëm akulli - dhe lëndë organike mund të jetë krijuar në atë ujë."/CNA.al Burimi: Gadgets360.com

Lajmet e fundit nga