LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mot me diell dhe shi/ Si parashikohen temperaturat për sot dhe javën

1 Prill 2024, 07:00, Sociale CNA
Mot me diell dhe shi/ Si parashikohen temperaturat për sot dhe javën
Foto ilustruese

Vendi ynë pritet të ketë kushte atmosferike të qëndrueshme e kohëzgjatje me diell për shkak të masave ajrore me origjinë jugore. Pritet një rritje graduale e temperaturave të mesditës 28-30°C.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak raporton se përjashtim bën dita e martë, ku moti do të jetë relativisht i paqëndrueshëm me alternime vranësirash e kthjellime.

Që në orët e para të 24-orëshit vranësirat priten të pasohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët e lokalisht mesatar në veri. Në orët e mëngjesit reshjet humbasin territor duke u lokalizuar në relievet malore. Më pas pritet ndërprerja e reshjeve në të gjithë territorin. 

Ditën e mërkurë pritet rënie e lehtë e temperaturave në vlerat minimale dhe ato maksimale. Moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura.

Elementi erë, ditën e hënë pritet të jetë me drejtim juglindje–jugperëndim me shpejtësi mesatare 2-9 m/sek. Përgjatë vijës bregdetare e lugina, era bëhet relativisht intensive me shpejtësi 11-17 m/sek./ CNA

Mot me diell dhe shi/ Si parashikohen temperaturat për sot dhe javën

Lajmet e fundit nga