LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vranësira dhe reshje shiu/ Moti për ditën e sotme

26 Mars 2024, 07:07, Sociale CNA

Vranësira dhe reshje shiu/ Moti për ditën e sotme

Për ditën e martë vendi ynë pritet të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme për shkak të masave ajrore të lagështa me origjinë jugore. Moti parashikohet i vranët me intervale të herëpashershme kthjellimi.

Vranësirat pritet të pasohen me reshje shiu me intensitet të ulët që në orët e para të ditës në pjesën më të madhe të territorit. Nga orët e pasdites reshjet priten të jenë me intensitet deri në mesatar, ndërsa në jug priten reshje shiu me intensitet mesatar e lokalisht të lartë shoqëruar me shkarkesa elektrike e lokalisht breshër.

Era pritet të fryjë me drejtim jug-juglindje me shpejtësi 1-6 m/sek, përgjatë vijës bregdetare e lugina era pritet të jetë intensive dhe problematike, 12-17 m/sek, duke bërë që valëzimi në detet Adriatik e Jon të jetë 3-5 ballë. 

Temperaturat parashikohen, në zonat malore 4 deri 17°C, në zonat e ulëta 11 deri 22°C, në zonat bregdetare 11 deri 22°C./ CNA                                                                                                                             

Lajmet e fundit nga