LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Temperatura në rritje/ Si parashikohet moti për sot dhe ditët e tjera të javës

18 Mars 2024, 07:05, Sociale CNA
Temperatura në rritje/ Si parashikohet moti për sot dhe ditët e
Foto ilustruese

Për javën që presim përpara, mbi vendin tonë parashikohet mot kryesisht i qëndrueshëm. Kjo situatë vjen si pasojë e aktivitetit më të theksuar të dy anticikloneve, ai i azoreve dhe ai afrikan, të cilët janë ngritur më lart në gjerësitë gjeografike.

Në këtë mënyrë ky aktivitet i tyre pritet të sjellë mot të qëndrueshëm dhe temperatura në rritje (tashmë zyrtarisht në periudhën e pranverës), edhe pse nuk do të mungojnë depërtimet e qendrave ciklonare me masa ajrore të ftohta.

Për sa u përmend edhe më lart, për ditën e hënë, por edhe ditët e mërkurë, enjte dhe të premte moti parashikohet me kthjellime, por edhe alternime vranësirash kalimtare, të cilat ditën e hënë do të shoqërohen me reshje shiu të dobëta dhe afatshkurtra në formën e pikave.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, përjashtim bën dita e martë. Moti për ditën e martë parashikohet nga orët e para të 24-orëshit deri në orët e mesditës i vranët dhe reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri dhe mesatar, në formën e shtrëngatave në pjesën më të madhe të vendit. Pas orëve të mesditës pritet mot me kthjellime e alternime vranësirash.

Temperaturat do të jenë me rritje të lehta përgjatë këtyrë ditëve, kryesisht në vlerat e mesditës, por në vlera normale të mesatares klimaterike të vendit tonë./ CNA

Temperatura në rritje/ Si parashikohet moti për sot dhe ditët e

Lajmet e fundit nga