LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ulen temperaturat, reshje shiu deri pasdite/ Moti për ditën e sotme

13 Mars 2024, 07:16, Sociale CNA
Ulen temperaturat, reshje shiu deri pasdite/ Moti për ditën e sotme
Foto ilustruese

Ditën e sotme vendi ynë do të të jetë nën ndikimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i kalimit gradual të një qendre të ulët presioni me origjinë veriperëndimore.

Moti parashikohet me alternime vranësirash, si dhe intervale afatshkurtra me diell. Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët prej orëve të para të 24-orëshit e lokalisht mesatar në formë shtrëngatash deri në orët e pasdites. Më pas parashikohet ndërprerje e përkohshme e reshjeve.

Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-6 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare era fiton shpejtësi deri 14 m/sek shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 3 deri 11°C;

në zonat e ulëta 5 deri 16°C;

në zonat bregdetare 8 deri 16°C./ CNA

Lajmet e fundit nga