LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshje shiu në formë shtrëngate/ Moti për ditën e sotme

27 Mars 2024, 07:08, Sociale CNA
Reshje shiu në formë shtrëngate/ Moti për ditën e sotme
Foto ilustruese

Për ditën e mërkurë vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike kryesisht të paqëndrueshme për shkak të masave ajrore të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Moti në orët e para të ditës parashikohet i vranët dhe me reshje shiu me intensitet mesatar në formën e shtrëngatave.

Prej orëve të mesditës deri ato të mbrëmjes vonë reshjet do të jenë të dobëta dhe lokale kryesisht në relievet malore.

Prej orëve të vona të mbrëmjes përsëri reshje me intensitet të ulët dhe mesatar në pjesën më të madhe të territorit në formën e shtrëngatave si dhe rrebesheve lokale shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Era pritet të fryjë me drejtim jugperëndim – juglindje intensive me shpejtësi 4-10 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina era pritet të jetë tepër intensive dhe problematike me shpejtësi 14-24 m/sek, duke bërë që valëzimi në detet Adriatik e Jon të jetë i lartë i forcës 6-8 ballë. 

Temperaturat parashikohen: në zonat malore 5 deri 19°C, në zonat e ulëta 10 deri 26°C, në zonat bregdetare 13 deri 26°C./ CNA

Lajmet e fundit nga