LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Çmenden” temperaturat/ Sot dhe nesër parashikohen mbi vlerat normale

22 Korrik 2022, 08:05, Sociale CNA

“Çmenden” temperaturat/ Sot dhe nesër parashikohen mbi

Territori shqiptar është përfshirë nga i nxehti afrikan, duke bërë që temperatura shumë të larta të mbizotërojnë në shtrirjen perëndimore, por gjithashtu edhe në qytetet e zonës malore.

Për sa  u përket kushteve atmosferike kthjellimet do të dominojnë pjesën më të madhe të vendit tonë. Ndërsa vranësirat e lehta dhe kalimtare priten të jenë prezente në zonat e thella malore.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por do të ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 18°C deri në 40°C.

Era do të fryejë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi veriperëndimor, për pasojë në brigjet detare do të krijohet dallgëzim 1 - 2 ballë.

Ndërsa të shtunën, sipas MeteoAlb, temperaturat e larta do të vijojnë të jenë prezente, duke bërë që të jenë disa gradë mbi vlerat normale në orët e mesditës.

Moti do të vijojë të jetë në ndikimin e kthjellimeve në pjesën e parë të ditës. Ndërsa në pjesën e dytë të ditës do të ketë kalime vranësirash në zonën e ulët dhe malore, por vranësirat nuk do të mund të sjellin reshje.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por mbeten kostante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 19°C deri në 40°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi veriperëndimor, duke sjellë në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga