LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria “digjet” nga i nxehti afrikan/ Temperaturat arrijnë në 41 gradë

19 Korrik 2022, 14:26, Sociale CNA
Shqipëria “digjet” nga i nxehti afrikan/ Temperaturat
Foto ilustruese

Shqipëria është përfshirë prej disa ditësh nga i nxehti afrikan.

Sipas MeteoAlb, edhe të mërkurën vendi do të jetë nën ndikimin e valëvë të të nxehtit afrikan.

Vlera më ekstreme priten në qarqet Shkodër dhe Berat.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë një rritje të lehtë në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 18°C deri në 40°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi veriperëndimor, duke sjellë në brigjet detare dallgëzim të ulët.

Ndërkohë që ditën e enjte, temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 19°C deri në 41°C.

Era do të fryjë mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi perëndimor dhe veriperëndimor, duke kriujar në brigjet detare dallgëzim 1 – 2 ballë./E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga