LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse fëmijët sëmuren lehtë nga COVID-19

16 Korrik 2022, 16:07, Sociale CNA
Pse fëmijët sëmuren lehtë nga COVID-19
Blerta Brati

Studimi i fundit në Nature tregon se femijet dhe adoleshentet deri ne moshen 19-vjec pavaresisht variantit te SARSCoV2, do semuren me lehte se adultet sepse mbrojtjen imunitare te çfaredoshme (antikorpe, qeliza imune, citokine dhe tjera) e kane te fokusuar shume me fuqishem (robust) ne traktin e siperm respirator (hunde, goje dhe fyt) dhe keshtu e parandalojne virusin qe ne hapat e pare kur futet ne organizem perkatesisht mbrojtja e tyre nepermjet antikorpeve e parandalon futjen e nje pjese te madhe virusesh, kurse pjesa tjeter e ngadalson replikimin qe ne traktin e siperm respirator dhe keshtu nuk zhvillohet semundshmeri e rende ne traktin e ulet perkatesisht mushkeri qe mund te perkeqesoje gjendjen deri ne pneumoni.

Konkretisht eshte gjetur sasi me e madhe dhe aktivizim me i larte i te gjithe qelizave dhe citokineve (B-cell, T-cell, TNF dhe prodhim me i larte j IFNγ, IL-2 dhe IL-4)

Jo vetem ndaj SARSCoV2 por studimi ne tej tregon se edhe ndaj viruseve tjere te rinjte reagojne shume me vrullshem ne aspekt imunitare dhe jane shune me te mbrojtur ndaj semundjes se rende. Kjo eshte pare edhe ne terren ku femijet e kalojne shune lehte dhe per kohe me te shkurter e nje pjese e madhe asimptomatike.

Prandaj JO panike dhe alarm!

Egzon ADEMI

Asst.prof ne dept. e Farmacise dhe Biokimise Analitike, UT, RMV.

 

Lajmet e fundit nga