LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aplikimet për universitete/ 11 mijë maturantë do të studiojnë jashtë

13 Korrik 2022, 20:32, Sociale CNA
Aplikimet për universitete/ 11 mijë maturantë do të
Foto ilustruese

Nga 29 mijë maturantë që përfunduan studimet këtë vit, 11 mijë prej tyre kanë plotësuar në formular se duan të ndjekin studimet në universitet jashtë vendit.

Ekspertët e arsimit, Fatmir Vejsiu e Ndriçim Mehmeti, propozimin e Ministrisë së Arsimit për maturën e vitit të ardhshëm mbi testimin elektronik e cilësojnë të pamundur.

Lidhur me propozimet e ministrisë së Arsimit për maturën e vitit të ardhshëm që të aplikohet, ekspertët e shohin si të pamundur për shkak të pamundësisë infrastrukturore të ministrisë së Arsmit dhe Qendrës së Shërbimeve Arsimore.

Procesi i legalizimit dhe më pas dorëzimit të diplomës së maturës dhe listës së notave për maturantët që do studiojnë jashtë ka nisur në 1 korrik dhe do të përfundojë në fund të javës tjetër. Më të preferuara nga maturantët janë kryesisht universitet gjermane, britanike, italiane dhe turke./CNA.al

Lajmet e fundit nga