LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Variantet e reja të COVID-it në vend/ Manastirliu tregon nëse do të ketë shtrëngim masash

16 Korrik 2022, 17:28, Sociale CNA
Variantet e reja të COVID-it në vend/ Manastirliu tregon nëse do
Ogerta Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka folur për situatën epidemiologjike në vend.

Gjatë intervistës në “Kjo javë”, Manastirliu tha se Komiteti i Ekspertëve e ka sugjeruar vazhdimisht përdorimin e maskës te personat që janë me imunitet të kompromentuar.

Deri më tani janë 89 vende që anë ngritur alertin e BA5 dhe po ashtu kanë rritur ndërgjegjësimin sa i përket masave. Edhe OBSH si fjalë kyçe kundër COVID-19 kanë shtuar edhe distancimin, por edhe maskën aty ku ka grumbullime, sidomos tek ata që kanë sëmundje bashkëshoqëruese apo janë tage për t'u infektuar.

Komiteti i Ekspertëve ka pasur mbledhje dhe vijon mbledhje për të shqyrtuar situatën. Ajo çfarë do të na sjellë vjeshta apo dimri, Komiteti i Ekspertëve do të marrë masa në bazë të dinamikës së situatës. Por pritet të vlerësohet edhe vaksinimi për fëmijët mbi 5 vjeç është një diskutim që po bëhet dhe javën tjetër pritet të mbahet edhe një qëndrim./E.T.CNA.al

Lajmet e fundit nga