LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

15 mënyra për t'i mësuar fëmijët të fitojnë para në çdo moshë

4 Tetor 2022, 09:31, Sociale CNA

15 mënyra për t'i mësuar fëmijët të

Nëse ju nuk i mësoni fëmijët tuaj se si të menaxhojnë paratë, dikush tjetër do ta bëjë. Dhe ky nuk është një rrezik që dëshironi të merrni! Ne do t'ju tregojmë se si t'u jepni fëmijëve tuaj fillimin që dëshironi të keni dhe t'i vendosni ata të fitojnë para në çdo moshë.

Si t'u mësoni parashkollorëve dhe fëmijëve të kopshtit për paratë

1. Përdorni një kavanoz të pastër për të kursyer.
Derrkucja është një ide e mrekullueshme, por nuk u jep fëmijëve një pamje vizuale. Kur përdorni një kavanoz të pastër, ata shohin se paratë rriten. Dje, ata kishin një kartëmonedhë dollarësh dhe pesë monedha. Sot, ata kanë një kartëmonedhë dollarësh, pesë monedha dhe një çerek! Flisni këtë me ta dhe bëni një marrëveshje të madhe për rritjen e saj!

2. Jep një shembull.
Një studim nga Universiteti i Kembrixhit zbuloi se zakonet e parasë te fëmijët formohen në moshën 7-vjeçare. ( 1 ) Sytë e vegjël po ju shikojnë. Nëse jeni duke goditur me shuplakë plastike çdo herë që dilni për darkë ose në dyqan ushqimor, ata përfundimisht do ta vënë re. Ose nëse ju dhe bashkëshorti juaj po grindeni për para, edhe ata do ta vënë re këtë. Jepni një shembull të shëndetshëm për ta dhe ata do të kenë shumë më shumë gjasa ta ndjekin atë kur të rriten.

3. Tregojuni atyre se gjërat kushtojnë para.
Duhet të bësh më shumë sesa thjesht të thuash, "Ajo paketë makinash lodrash kushton 5 dollarë, bir." Ndihmojini të rrëmbejnë disa dollarë nga kavanozi i tyre, t'i marrin me vete në dyqan dhe t'ia dorëzojnë paratë fizikisht arkëtarit. Ky veprim i thjeshtë do të ketë më shumë ndikim sesa një leksion pesëminutësh.

Si t'u mësoni nxënësve të shkollës fillore dhe të mesme rreth parave

4. Tregoni kosto oportune.
Kjo është vetëm një mënyrë tjetër për të thënë: "Nëse e blini këtë lojë video, atëherë nuk do të keni para për të blerë atë palë këpucë." Në këtë moshë, fëmijët tuaj duhet të jenë në gjendje të peshojnë vendimet dhe të kuptojnë rezultatet e mundshme.

5. Jepni komisione, jo shtesa.
Mos u jepni fëmijëve para vetëm për të marrë frymë. Paguani atyre komisione bazuar në punët që bëjnë nëpër shtëpi si nxjerrja e plehrave, pastrimi i dhomës së tyre ose kositja e barit. Dave dhe vajza e tij Rachel Cruze flasin shumë për këtë sistem në librin e tyre, Smart Money Smart Kids. Ky koncept i ndihmon fëmijët tuaj të kuptojnë se paratë fitohen — ato nuk u jepen vetëm atyre.

6. Shmangni blerjet impulsive.
“Mami, sapo gjeta këtë fustan të lezetshëm. Është perfekt dhe më pëlqen! Mund ta blejmë të lutem?” A tingëllon e njohur kjo? Kjo grupmoshë me të vërtetë e di se si të përfitojë nga blerja e impulsit - veçanërisht kur përdor paratë e dikujt tjetër.

Përdorni mjetet më të mira për t'i mësuar fëmijët tuaj për paratë.
Në vend që të dorëzoheni, njoftoni fëmijën tuaj se mund të përdorë komisionin e fituar me vështirësi për të paguar për të. Por inkurajoni fëmijën tuaj të presë të paktën një ditë para se të blejë diçka mbi 15 dollarë. Ajo ka të ngjarë të jetë ende atje nesër, dhe ata do të jenë në gjendje të marrin vendimin për para me një kokë të nivelit të nesërmen.

7. Theksoni rëndësinë e dhënies.
Sapo të fillojnë të fitojnë pak para, sigurohuni që t'i mësoni rreth dhënies. Ata mund të zgjedhin një kishë, bamirësi apo edhe dikë që e njohin që ka nevojë për pak ndihmë. Përfundimisht, ata do të shohin se si dhënia nuk ndikon vetëm te njerëzit që u japin, por edhe atë që jep.

Si t'i mësoni adoleshentët për paratë

8. Mësojuni atyre kënaqësinë.
Adoleshenti juaj ndoshta kalon një pjesë të mirë të kohës duke parë një ekran ndërsa lëviz nëpër mediat sociale. Dhe çdo sekondë ata janë online, ata po shohin mbështjelljen kryesore të miqve të tyre, familjes dhe madje edhe të panjohurve të plotë! Është mënyra më e shpejtë për të futur kurthin e krahasimit. Ju mund të dëgjoni gjëra të tilla si:

“Babi, prindërit e Markut i blenë një makinë krejt të re! Si është e mundur që më duhet ta ngas këtë Subaru të vitit 1993?”

“Mami, kjo vajzë në shkollë duhet të shpenzojë 10,000 dollarë në festën e saj Sweet 16. Unë dua ta bëj edhe këtë!”

Kënaqësia fillon në zemër. Njoftoni adoleshentin tuaj se Subaru-ja e tyre (edhe pse jo makina më e re në bllok) po funksionon ende mjaft mirë për t'i çuar nga pika A në pikën B. Dhe ju mund të organizoni një festë të paharrueshme ditëlindjeje pa harxhuar një pjesë të pensionit tuaj kursimet duke e financuar atë!

9. Jepuni atyre përgjegjësinë e një llogarie bankare.
Në kohën kur fëmija juaj është adoleshent, ju duhet të jeni në gjendje t'i konfiguroni ato me një llogari të thjeshtë bankare nëse keni bërë disa nga sa më sipër gjatë rrugës. Kjo e çon menaxhimin e parave në nivelin tjetër dhe (shpresojmë) do t'i përgatisë ata për menaxhimin e një llogarie shumë më të madhe kur të rriten.

10. Bëjini ata të kursejnë për kolegj.
Nuk ka kohë si e tashmja që adoleshenti juaj të fillojë të kursejë për kolegj. A planifikojnë të punojnë në një punë verore? Perfekte! Merrni një pjesë të asaj (ose më shumë) dhe hidheni në një llogari kursimi kolegji. Adoleshenti juaj do të ndihet sikur ka lëkurë në lojë ndërsa kontribuon në edukimin e tyre.

11. Mësojini ata të shmangin huatë studentore.
Përpara se adoleshenti juaj të aplikojë ndonjëherë në kolegj, ju duhet të uleni dhe të flisni - bisedën "si do ta paguajmë kolegjin ". Njoftoni adoleshentin tuaj se kreditë studentore nuk janë një opsion për të financuar arsimin e tyre. Flisni për të gjitha alternativat atje, si të shkoni në kolegj komunitar, të shkoni në një universitet brenda shtetit, të punoni me kohë të pjesshme gjatë shkollës dhe të aplikoni për bursa tani.

Ndërsa jeni në të, merrni Udhëzuesin e Mbijetesës së të diplomuarve për ta. Është një burim i domosdoshëm për të ndihmuar adoleshentin tuaj të lidhur në kolegj të përgatitet për hapin tjetër të madh në jetën e tyre.

12. Mësojuni atyre rrezikun e kartave të kreditit.
Sapo fëmija juaj të mbushë 18 vjeç, ai do të ndiqet nga ofertat e kartave të kreditit - veçanërisht pasi të jetë në kolegj. Nëse nuk i keni mësuar pse borxhi është një ide e keqe, ata do të bëhen një viktimë tjetër e kartës së kreditit. Mbani mend, ju takon juve të përcaktoni kohën e duhur që do t'u mësoni atyre këto parime.

13. Merrni ato me një buxhet të thjeshtë.
Meqenëse adoleshenti juaj është gjithsesi i ngjitur në pajisjen e tij celulare, aktivizoni atë në aplikacionin tonë të thjeshtë të buxhetimit, EveryDollar. Tani është koha për ta bërë adoleshentin tuaj në zakonin e buxhetimit të të ardhurave të tij - pa marrë parasysh sa të vogla janë. Ata duhet të mësojnë rëndësinë e krijimit të një plani për paratë e tyre ndërsa janë ende nën çatinë tuaj.

14. Prezantoni ata me magjinë e interesit të përbërë.
Ne e dimë se çfarë po mendoni. Mezi mund ta detyroni adoleshentin tuaj të kreh flokët e tij - si supozohet që ata të bëhen të ditur për investime? Sa më herët që adoleshenti juaj të fillojë të investojë, aq më mirë. Interesi i përbërë është një gjë magjike! Prezantoni adoleshentin tuaj me të në një moshë të re dhe ata do të fillojnë të përgatiten për të ardhmen e tyre.

15. Ndihmojini të kuptojnë se si të fitojnë para.
Kur mendoni për këtë, adoleshentët kanë shumë kohë të lirë - pushim vjeshte, pushim veror, pushim dimëror, pushim pranveror. Nëse adoleshenti juaj dëshiron pak para (dhe cili adoleshent nuk dëshiron?), atëherë ndihmojeni të gjejnë një punë. Më mirë akoma, ndihmojini ata të bëhen sipërmarrës ! Këto ditë, është më e lehtë se kurrë për adoleshentin tuaj të fillojë biznesin e tij dhe të ketë një fitim./CNA.al Burimi: Ramseysolutions

Lajmet e fundit nga