LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Kushëriri më prostituoi"/ Rrëfimi rrëqethës i 22-vjeçares: Punova si shërbëtore derisa...

30 Shtator 2022, 20:45, Sociale CNA

"Kushëriri më prostituoi"/ Rrëfimi rrëqethës

Sanjita Kumari nga Jharkhand është një e mbijetuar e trafikut njerëzor, e cila tani po punon për të mbështetur të mbijetuarit si ajo në të gjithë Indinë. 

''Emri im është Sanjita Kumari dhe vij nga Gumla në Jharkhand. Që në fëmijëri e kam parë familjen time të vështirë për shkak të kushteve të këqija financiare. Qoftë punë apo studime, ne jemi mësuar ta bëjmë vetë. Në vitin 2016, kur isha në klasën e 9-të dhe isha gati të shkruaja provimin e maturës, kushëriri im erdhi në shtëpinë time. Ai më premtoi se do të më gjente një punë të mirë jashtë qytetit nëse do të shkoja me të. Gjendja shëndetësore e nënës sime nuk ishte e mirë dhe ajo nuk mund të shkonte të punonte vetë. Megjithatë, në atë kohë nuk doja të largohesha nga shtëpia dhe nga puna. Të njëjtën gjë ia kam përcjellë edhe familjes sime dhe kushëririt."- rrëfeu ajo për mediat indiane.

Më tej vajza tregon se si kushëriri gjithmonë gjente pretekste për ta nxjerrë nga shtëpia, për të vijuar me veprimet e turpshme. 

"Katër muaj më vonë, kushëriri im u shfaq përsëri, këtë herë duke thënë se po shkonim në shtëpinë e gjyshes, e cila ishte pak larg shtëpisë sime. Ai më premtoi se do të më kthente në shtëpi deri në mbrëmje. Babai im në fillim ishte i frikësuar, por më pas më lejoi të shkoja me të. Udhëtuam për një kohë të gjatë, por nuk arritëm në destinacionin tonë. Mund të shihja se si ndryshonte qëndrimi i kushëririt ndaj meje. Unë isha e hutuar dhe e dija se ai kishte në mendje diçka. Unë mbaja telefonin e vëllait tim dhe u përpoqa ta telefonoja, por ai e theu telefonin dhe e hodhi. Kur e pyeta, ai më mbylli gojën. U ndalëm në një hotel. Nuk isha e uritur dhe doja të arrija sa më shpejt në destinacion. Por ai më detyroi të ha. E pashë duke folur në telefon dhe së shpejti rreth pesë djem arritën në zonë dhe filluan të flisnin me të. U përpoqa të fshihesha në hotel, por më kot. Më futën brenda makinës së tyre dhe nisën të lëviznin. Në këtë kohë, nuk mund të identifikoja vendndodhjen ose vendin ku do të shkonim. Kushëriri im ndërroi edhe kartën e telefonit, në mënyrë që asnjë nga anëtarët e familjes sime të mos mund ta kontaktonte. Unë u përdhunova. Më çuan në shumë vende dhe përfundimisht përfundova në Delhi. Unë punova si shërbëtore në shtëpi të ndryshme për rreth tri vjet dhe zbrita në një bordello në mes, por arrita të arratisem shpejt. U përpoqa të kontaktoja shtëpinë dhe familjen time shumë herë gjatë këtyre viteve, por nuk ia dola."

Më tej e reja tregon se si arriti që në vitin 2019 të arratisej, dhe kishte arritur të shkojë në shtëpi. 

"Në vitin 2019 arrita të arratisem dhe u ktheva në shtëpinë time me ndihmën e vëllait tim. Pasi u ktheva, bëmë një FIR, por policia nuk na ndihmoi. Ata kurrë nuk na ndihmuan në gjetjen e fajtorëve."- vijoi vajza.

Sakaq, ajo sot punon për të ndihmuar të mbijetuarit ndaj trafikimit dhe është e lumtur për këtë. 

Sot, unë punoj në Forumin e Lidershipit Indian Kundër Trafikimit (ILFAT) si udhëheqës i Bihaan Samuh. ILFAT është forumi i parë i Indisë kundër trafikimit të qenieve njerëzore, i cili është nga të mbijetuarit, nga të mbijetuarit dhe për të mbijetuarit e të gjitha formave të trafikimit të qenieve njerëzore. Platforma është një forum i udhëhequr nga të mbijetuarit për të forcuar dhe promovuar zërat e të mbijetuarve në hapësirën e trafikimit të qenieve njerëzore dhe për të qenë ofrues zgjidhjesh bazuar në përvojat e jetuara dhe nuk e sheh veten si një platformë viktimash. ILFAT synon t'i japë fund të gjitha formave të trafikimit të qenieve njerëzore në vend. Aktualisht, ka 13 kolektivë të mbijetuarve në 10 shtete (Bengali Perëndimor, Andhra Pradesh, Bihar, Jharkhand, Odisha, Chhattisgarh, Tamil Nadu, Rajasthan, Maharashtra dhe Uttar Pradesh) me një anëtarësim prej më shumë se 2,500 të mbijetuarish dhe përfaqësojnë të mbijetuarit ILFAT trafikimi i fëmijëve, puna e detyruar, puna e detyruar, robëria, puna shtëpiake dhe trafikimi seksual./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga