LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vjeshta dhe shkolla shtojnë virozat/ Mbi 100 fëmijë në ditë, te mjeku pediatër

27 Shtator 2022, 20:30, Sociale CNA
Vjeshta dhe shkolla shtojnë virozat/ Mbi 100 fëmijë në
Valbona Shahini

Fillimi i shkollave, ka bërë që në qendrat shëndetësore të ketë fluks pacientësh të vegjël.

Për shkak të virozave që përhapen shpejt nga njëri te tjetri, mbi 100 fëmijë paraqiten në ditë te mjeku pediatër për konsultë.

“E para shfaqet me dhimbje fyti mund të ketë ose jo temperaturë të lartë. Ndërsa e dyta nis me bark, të vjella, por është më e paktë. Mjekët i këshillojnë prindërit që në rastet e temperaturës të mos panikohen, por të konsultohen me ta në lidhje me mjekimin që duhet të marrin në të dyja rastet”, ka treguar për mediat Valbona Shahini, mjeke pediatre në Qendrën Shëndetësore nr. 2.

Në mënyrë që fëmijët të mos mungojnë në shkollë mjekët këshillojnë prindërit që t’i orientojnë fëmijët drejt ushqimeve të shëndetshme si fruta e perime të cilat ndikojnë në rritjen e imunitetit./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga