LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fundi i pandemisë nuk do të thotë fundi i virusit!

22 Shtator 2022, 13:49, Sociale Blerta BRATI
Fundi i pandemisë nuk do të thotë fundi i virusit!
Foto ilustruese

"Ne nuk kemi qenë kurrë në një pozicion më të mirë për t'i dhënë fund pandemisë," i tha shtypit z. Tedros, i cili doli nga kujdesi i tij i zakonshëm për herë të parë.

Zyrtarët kujtojnë se fundi i pandemisë nuk do të thotë fundi i virusit. "Ne presim valë të reja, por këto nuk duhet të reflektohen në vdekje të reja," tha epidemiologia Maria Van Kerkhove.

Sidomos pasi virusi vazhdon të qarkullojë ndjeshëm në vende të ndryshme. Numri i rasteve dhe viktimave është ndoshta i nënvlerësuar, shton Van Kerkhove.

Por infeksionet e reja ranë 25% javën e kaluar, sipas të dhënave të publikuara nga OBSH të mërkurën. Më shumë se 3.1 milion infeksione të reja janë identifikuar. Në total, Paqësori Perëndimor dhe Evropa duhej të përballeshin me më shumë se 1 milion raste shtesë.

Të gjitha rajonet paten pengesa. Kjo varion nga 15% në Evropë në një të tretën në Afrikë dhe pak më shumë në Paqësorin Perëndimor.

Për sa i përket vdekjeve të reja, numri arriti në pak më pak se 11,000, duke rënë në 20%! Numri më i ulët që nga marsi 2020. Vetëm Afrika u përball me një rritje, ndërsa Evropa, me 31% ulje. Dhe kjo qe ulja më të madhe.

Varianti Omicron përsëri bashkon pothuajse të gjithë renditjen gjatë një muaji. Në total, rreth 6.5 milionë njerëz i janë nënshtruar koronavirusit që nga fillimi i pandemisë. Gati 610 milionë janë infektuar.

Pandemia vazhdon të jetë një emergjencë shëndetësore me shqetësim ndërkombëtar. Komiteti i Emergjencave, i përbërë nga ekspertë të pavarur të mandatuar nga organizata, duhet të mblidhet sërish brenda një muaji nëse zoti Tedros nuk e mbledh më parë. Më pas ai mund të vendosë t'i rekomandojë shefit ekzekutiv që ta konsiderojë ndryshe statusin e epidemisë së koronavirusit.

Ai kujtoi rëndësinë e vaksinimit të të gjithë personelit shëndetësor dhe grupeve vulnerabël. “Vigjilenca dhe gatishmëria është ajo që na nevojitet”, tha shefi i programit të urgjencës së OBSH-së, Michael Ryan.

 

Lajmet e fundit nga