LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mijëra fëmijë, probleme me shikimin/ Mjekja okuliste: Pas moshës 2-vjeçare duhen bërë patjetër kontrolle

21 Shtator 2022, 08:31, Sociale CNA
Mijëra fëmijë, probleme me shikimin/ Mjekja okuliste: Pas
Foto ilustruese

Mjekja Klajda Bardhi thotë se një fëmijë i porsalindur duhet vizituar nga okulisti, për të marrë konstatimin e parë nëse është i shëndetshëm apo jo.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në “Euronews Albania”, Bardhi u shpreh se për fëmijët dy vjeç, duhet bërë ekzaminimi i plotë për të parë nëse ka ndonjë numër në sy, që më pas mund të rregullohet duke vendosur syze.

“Fëmijët janë përpara tabletit, përpara kompjuterit, aty vihen re çrregullime si nga prindërit ashtu dhe fëmijët, pasi është rritur cilësia e jetesës. Prandaj prindërit shqetësohen dhe menjëherë për problemin më të vogël konsultohen me mjekun.

Një fëmijë i porsalindur duhet të vizitohet te mjeku okulist për të marrë konstatimin e parë nëse është i shëndetshëm apo jo. Më pas, në moshën dy vjeç duhet patjetër të bëhet ekzaminimi i plotë me pika, për të parë nëse ka ndonjë numër në sy, e cila duhet të korrigjohet me syze”, theksoi ajo.

Lajmet e fundit nga