LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Ka shkuar në polici të denoncojë përdhunimin, e kanë përdhunuar policët”/ Denoncimi nga aktivistja

21 Shtator 2022, 08:56, Sociale CNA

“Ka shkuar në polici të denoncojë përdhunimin, e

Ka shkuar në polici të denoncojë përdhunimin, e kanë përdhunuar policët. Ishte kjo deklarata e aktivistes Ina Kollçaku për “Goodmorning Albanians” në "Euronews Albania".

Eksperienca e saj vullnetare prej 7 vitesh me viktimat e përdhunimeve dhe prej 3 vitesh me rastet e përdhunimeve, i ka treguar Kollçakut se abuzimi seksual mund të ndodhë në shtëpi, në shkollë, madje dhe në polici kur denoncojnë rastin.

“Të bërit publike këto gjëra është një hap drejt ndërgjegjësimit,” – u shpreh aktivistja.

Ajo u shpreh se nëse personat që i kërkonin asaj të reagonte për çështje të caktuara do e kishin denoncuar vetë në polici rastin, çështja do ishte zgjidhur.

Dëshmitari nuk denoncon, tha Kollçaku duke bërë me dije një nga problemet kryesore të shoqërisë./euronwes

 

Lajmet e fundit nga