LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"S’të kam xhan!"/ Si e ‘shkatërrojnë’ prindërit besimin te fëmijët

24 Shtator 2022, 19:59, Sociale Lira Gjika
"S’të kam xhan!"/ Si e ‘shkatërrojnë’
Foto ilustruese

"S’të kam xhan”, i thotë nëna apo babai fëmijës, kur i vogli nuk bindet.

Fëmija është thjesht i vogël dhe nuk mund t'i realizojë menjëherë komandat, apo të ndërpresë një veprim dhe të fillojë një tjetër.

Ky kërcënim, në pamje i vogël, i pafajshëm, trondit shumë themelet e besimit te fëmija. Ai, fëmija, fillon t'i shikojë të rriturit me frikë, pavarësisht kush janë, se po nuk ju binde, ata të ndëshkojnë.

Ata, të rriturit, deri të lënë vetëm, se për fëmijën kjo shprehje, që “nuk të ke xhan” ka kuptimin e të lënit vetëm. Kështu në vënd, që të ndërtojmë mekanizmat e besimit dhe të respektit, do të kultivojmë frikën dhe nënshtrimin ndaj të rriturit dhe më vonë, ndaj atij që ka pushtet.

Për pak durim dhe përzgjedhje të tonit të zërit dhe fjalëve, të rriturit, mund të kultivojnë te fëmijët respektin dhe jo frikën ndaj të rriturit, apo atij që të ka në dorë.

Për pak durim shkatërrohet modeli i vlerave, pasi i rrituri është modeli. Një i rritur i paduruar dhe nervoz çfar modeli do të ofrojë? 

 

Lajmet e fundit nga