LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Video- Surprizon Meta/ “Dorëzon në PS” Bajram Begajn  

4 Qershor 2022, 14:39, Politikë CNA

Video- Surprizon Meta/ “Dorëzon në PS” Bajram Begajn

Presidenti Ilir Meta ka surprizuar së fundmi me veprimin e tij. Teksa ndodhet në Stamboll për një vizitë zyrtare Meta ka firmosur nga aty dekretin për lirimin e Bajram Begajt nga detyra e Shefiut të Shtabit të Përgjithshëm, duke e “dorëzuar” në PS emrin e tij.

Tashmë, Begaj e ka rrugën e lirë për tu zgjedhur në krye të shtetit.

Emri i tij do kalojë për votim në Komisionin e Ligjeve dhe më pas në seancën plenare në orën 18:00.

Mazhoranca e cila e propozoi emrin e tij, i ka e vetme 71 votapër ta kaluar raundin e katërt, ndërsa Sali Berisha dhe të tijët kanë deklaruar se do marrin pjesë në seancën plenare, ndërsa vota e tyre do jetë kundër. Ndërkohë që nga grupi i Alibeajt pritet që të ketë bojkot të seancës.

Gjasat janë të larta që zgjedhja e presidentit të mbyllet me këtë raund, pa shkuar tek i pesti. Ilir Meta, që i hapi rrugën pasuesit të tij pa krijuar asnjë lloj ngërçi largohet nga zyra e Presidentit në datën 24 korrik./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga