LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shehaj, "shuplakë" Ramës/ "U kujtua për qytetarët para zgjedhjeve"

29 Mars 2023, 21:19, Politikë CNA
Shehaj, "shuplakë" Ramës/ "U kujtua për
Ekspertja e ekonomisë, Brisila Shehaj

Ekspertja e ekonomisë, Brisila Shehaj ka folur në lidhje me premtimet e kryeministrit Edi Rama para zgjedhjeve vendore të 14 majit, të cilat i sheh si një tentativë të Ramës për tu blerë votën qytetarëve.

Gjatë një interviste me moderatoren, Armela Ferkon, Eksepertja e ekonomisë u shpreh se Rama nuk është shqetësuar për qytetarët as në kohën kur ishte rënduar situata nga pandemia COVID-19.

Shehaj shprehet se Rama e di që rritja e pagave dhe bonusve për pensionistët është e ndaluar me ligj, pasi gjobiten persona të tjerë që janë pjesë e administratës qendrore të ndërhyrë në fushatë.

 “Në fakt ajo që po kuptoj nga veprimet jo vetëm të Ramës por edhe agresivitetin dhe histerizmin e  Erion Veliajt që inkriminonte veten se dinte gjoba e nuk i denonconte. Këta kanë një hall shumë të madh lidhur edhe me premtimin e Këlliçit për transportin falas pet te cilin përballë ke personin e parë që ishte skeptik dhe në momentin që ti e dëgjon dhe sheh faktet që ç'ka flitet për buxhetin ti e sheh se është diçka e mundshme.

Edi Rama e ka të qartë se kjo që po bën është e ndaluar me ligj sepse po ndalohen drejtorët e hipotekave dhe shumë titullar të tjerë që janë futur në lojë por ndalohen dhe po gjobitën persona të tjerë që janë pjesë e administratës qendrore të ndërhyrë në fushatë.

Fondet publike nuk duhet të angazhohen në fushatë qoftë qendrore por edhe vendore.

Qytetarët shqiptar kishin shumë nevojë gjatë pandemisë dhe filloi kriza e inflacionit Rama nuk u kujtua për qytetarët dhe ndërkohë Rama kujtohet sot për një pakte 5 mijë lekshe për t’u blerë votën duke e kthyer buxhetin e shtetit i një thes ku të blejnë zgjedhjet.

Për pagën minimale nuk merrem fare se është vetëm për efekt tatimi dhe nuk gjeneron asgjë për xhepat e qytetarëve. Kishim kohë që nuk e kishim parë Ramën të shqetësohej dhe ti qante hallet qytetarëve në gjithë këto vite.

Unë pashë që edhe Veliaj ishte në një gjendje shumë të keqe duke thënë shumë gjëra të rënda si ajo e punës me gjobat dhe nuk i kishte kallëzuar penalisht", tha Shehaj./CNA

Lajmet e fundit nga