LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akuzat për rritjen e pagave para "14 Majit"/ Rama: Kodi flet për zgjedhje të përgjithshme, jo lokale

29 Mars 2023, 20:02, Politikë CNA

Akuzat për rritjen e pagave para "14 Majit"/ Rama: Kodi flet

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas akuzave të ngritura se po rrit pagat dhe po jep bonuese për pensionistët para zgjedhjeve dhe kjo është në kundështim të ligjit të Kodit Zgjedhor.
 
Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Rama u hedh poshtë akuzat, duke shkruar se neni që ndalon rritjen e pagave 4 muaj para zgjedhjeve, lidhet me zgjedhjet politike ku flitet për periudhën e krijimit të qeverisë së re dhe jo me zgjedhjet lokale.
 
“Analfabetizmi politik është ku e ku më i keq se sa analfabetizmi real apo ai funksional! Neni që ndalon rritjen e pagave 4 muaj para zgjedhjeve lidhet me zgjedhjet politike, ku flitet për periudhën para krijimi të qeverisë së re. Leximin me zë ua bëjnë pensionistët në 14 maj”, shkruan Rama.

Kujtojmë se Rama premtoi se do të rrisë pagën minimale në 900 euro si dhe pensionistët do të përfitojnë 5000 lekë të reja bonus për muajin e ardhshëm./CNA

Akuzat për rritjen e pagave para "14 Majit"/ Rama: Kodi flet

 

Lajmet e fundit nga