LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rama “u drejton gishtin” sipërmarrjeve/ Kujtojnë se po ia hedhin shtetit

17 Mars 2023, 12:47, Politikë CNA

Rama “u drejton gishtin” sipërmarrjeve/ Kujtojnë se po ia

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se në sektorin e ndërtimit nuk mund të ketë pagë nën 40 mijë lekë.

Sipas tij, këto janë gënjeshtra që sipërmarrësit ia thonë shtetit dhe mundohen ta gënjejnë duke u marrë punonjësve sigurimet shoqërore e shëndetësore për t’u pasuruar vetë.

S’ka pagë minimale 40 mijë lekë në ndërtim. Nuk ekziston. Janë gënjeshtra që sipërmarrja kujton se ia hedh shtetit dhe kujton se duke ua marrë punonjësve sigurimet shoqërore e shëndetësore për të blerë vilën e gjashtë do e kenë të ardhmen e sigurt. Jo s’do e kenë se do mbeten pa punëtorë. Punëtorët s’kanë nevojë për para veç për të blerë bukë, por duan të ndihen të sigurt për veten e familjen”, tha ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga