LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mblidhet Komisioni i Ligjeve/ Bushka: Begaj plotëson kërkesat ligjore

4 Qershor 2022, 16:20, Politikë CNA
Mblidhet Komisioni i Ligjeve/ Bushka: Begaj plotëson kërkesat ligjore
Klotilda Bushka në Komisionin e Ligjeve

Komisioni i Ligjeve ka nisur mbledhjen për të diskutuar vlefshmërinë e Bajram Begajt si kandidat për President të Republikës.

Sapo është hapur mbledhja e Komisionit të Ligjeve, Klotilda Bushka ka marrë fjalën dhe deklaroi se nga verifikimet e bëra rezulton se Begaj plotëson të gjitha kushtet e parashikuara për t’u zgjedhur Kryetar Shteti.

“Pasi është bërë depozitimi i kësaj kandidature për President të Republikës, shërbimi i Kuvendin dhe stafi kanë kryer të gjitha verifikimet dhe rezulton se kandidatura për zgjedhjen e presidentit, Bajram Begaj, është paraqitur nga 37 deputetë në përmbushje të detyrimeve ligjore, duke u plotësuar ky kusht, si dhe brenda afatit të parashikuar. Sa i takon përmbushjes së kritereve kushtetuese e ligjore të kandidatit, z. Begaj rezulton se i plotëson kërkesat ligjore. Ai plotëson kushtet e parashikuara”, theksoi Bushka./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga