LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kurti dhe Vuçiç nesër në Ohër/ BE zbardh agjendën e takimit

17 Mars 2023, 13:20, Politikë CNA

Kurti dhe Vuçiç nesër në Ohër/ BE zbardh

Të shtunën më 18 mars, Përfaqësuesi i Lartë për BE-në, Josep Borrell do të thërrasë një takim të nivelit të lartë të dialogut Beograd-Prishtinë në Ohër, Maqedonia e Veriut.

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti konfirmuan pjesëmarrjen e tyre.

Dialogu në Ohër do të fillojë në mëngjes në ora 10:00 me ardhjen e pjesëmarrësve.

Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçák, fillimisht do të zhvillojë takime të veçanta dypalëshe me liderët njëra pas tjetrës, duke filluar nga ora 10:30, e më pas do të ketë një takim të përbashkët trepalësh.

Takimi do të fokusohet në finalizimin e Aneksit Zbatues të Marrëveshjes së BE-së për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Në fund të takimit do të ketë një deklaratë për mediat nga Lajçak. Koha e saktë do të përcaktohet gjatë pasdites. Deklarata për shtyp e Përfaqësuesit të Lartë Borrell do të transmetohet drejtpërdrejt në Evropë nga Satellite./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga