LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Diskutime në Kuvend/ Ibrahimaj: Reforma do t’i vërë kapakun rritjes së pagave

25 Maj 2023, 10:30, Politikë CNA

Diskutime në Kuvend/ Ibrahimaj: Reforma do t’i vërë kapakun

Në seancën e sotme plenare, ministrja Delina Ibrahimaj ka bërë një përmbledhje të asaj që ka deklaruar më herët në lidhje me pagat dhe kategoritë që kanë përfituar rritje këtë vit.

Ibrahimaj u shpreh nga Foltorja se Reforma do t’i vërë kapakun rritjes së pagave dhe domosdoshmërisë për rritjen e pagave.

Ajo nënvizoi edhe njëherë se paga minimale këtë vit ka shkuar në 40 mijë lekë dhe në të ardhmen paga mesatare për administratën do të shkojë deri në 900 euro.

“Do të pasohet me rritje të pagave të sektorit privat.  Ekonomia botërore paraqet sfida të mëdha.

Rritja filloi në 34 mijë lekë dhe deri 2023 shkoi në 40 mijë lekë.

Më tej do të rritet në 45 mijë lekë. Reforma mundëson jo vetëm rritjen e pagave të ulëta, por në të gjithë administratën publike.

Gjatë vitit të ardhshëm paga bruto pritet të arrijë 900 euro. Në 10 vite do arrijmë ta rrisim me 141%.

Pati gjatë fushatës edhe bllokime mbi pamundësinë e kësaj reforme.

Kjo reformë nuk nisi nga hiçi. Kemi vite që punojmë për të. Të tilla reforma bëhen pasi të përmbushen kushtet e caktuara ekonomike. Sot ekonomia na jep këtë mundësi.

Ndërhyrjen e parë të pagave menduam të bëjmë te kategoritë që kanë me shumë nevojë.

Reforma do t'i vërë kapakun rritjes së pagave dhe domosdoshmërisë së rritjes së pagave.

Sot kemi një pagë minimale që ka shkuar në 40 mijë lekë”, tha Ibrahimaj./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga