LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Avokati i Alibeajt kërkon rrëzimin e koalicionit/ Celibashi "i mbyll gojën" Sefës

18 Mars 2023, 11:24, Politikë CNA

Avokati i Alibeajt kërkon rrëzimin e koalicionit/ Celibashi "i

Indrit Sefa, përfaqësuesi ligjor i kreut të grupit të “vulës” është shprehur se koalicioni “Aleanca Liberale e Djathtë” nuk duhet të regjistrohet në zgjedhje dhe kërkesa e tyre duhet të rrëzohet.

“Këto deklarime duhet të ishin bërë përpara datës 27 Janar. Në bazë të dispozitës, këta deputetë nuk legjitimohen për të bërë një kërkim të tillë. Këto subjekte për qëllim të paraqitjes së listave duhet të mbështeten nga 1 përqind e zgjedhësve. Në rastin konkret kanë zgjedhur mbështetjen e disa deputetëve që janë deklaruar së fundmi. Nuk mund të lejohet që 6 muaj përpara përfundimit të mandatit të bëjnë një deklarim të tillë ndaj mendoj se ky propozim nuk është në zbatim të ligjit dhe rrjedhimisht komisioneri duhet ta refuzojë këtë kërkesë dhe të mos e marrë në konsideratë. Ndaj dhe komisioneri duhet ta rrëzojë këtë kërkesë”, u shpreh Sefa.

Ndërkohë Ilirjan Celibashi kreu i KQZ i ka mbyllur "gojën" Sefës duke i thënë pretendimet e  tij i takon një gjykimi tjetër./CNA

 

Lajmet e fundit nga