LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuraj "shuplakë" KAS-it/ "Ka marrë kontributet e Gjykatës Kushtetuese"

17 Mars 2023, 20:12, Politikë CNA

Nuraj "shuplakë" KAS-it/ "Ka marrë kontributet e

Ledio Nuraj, përfaqësuesi ligjor i kreut të PD, Sali Berisha është shprehur se në vendimin e KAS në lidhje me hyrjen e PD në zgjedhje me në krye Enkelejd Alibeajn ka kryer rolin e Gjykatës Kushtetuese duke hyrë në interpretimin e neneve të caktuar nga Kodi Zgjedhor.

Gjatë një interviste me Armela Ferkon, Nuraj shprehet se ky vendim i marrë nga Komisioni i Ankimimit dhe Sanksioneve është në shkelje të ligjit.

"Dje, KAS një organ administrativ në kapërcim të kopetencave prodhojë një akt me përmbajtje gjyqsore. KAS ka marrë atributete e Gjykatës Kushtetuese duke hyrë në interpretimin e neneve të caktuara të Kodit Zgjodhor dhe ndryshimit të tyre katërcipërisht nga ato që ka vendosur legjislatori dhe janë të mirëpranuar dhe zbatohen deri tani. KAS në vendimin e tij ndryshoji krejtësisht ato kritere të përcaktuara në nenin 64, aqë përcaktojnë regjstrimin e partive politike si subjekte zgjedhore, duke qenë që KAS me veprimet e tij ka shkelur në mënyrë flagrante Kodin Zgjodhor, rregulloren për funksionimin e KAS dhe kodin e procedurave administrative”, u shpreh Nuraj./CNA

Lajmet e fundit nga