LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

100 vjet marrëdhënie diplomatike SHBA-Shqipëri/ Kim: As diktatura nuk e fiku pishtarin

28 Korrik 2022, 10:17, Politikë CNA

100 vjet marrëdhënie diplomatike SHBA-Shqipëri/ Kim: As diktatura

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri, uron shqiptarët për 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike, mes dy vendeve. 

Me anë të një mesazhi në rrjete sociale, Kim shkruan se edhe në ditët e errëta të diktaturës, shqiptarët trima mbajnë gjallë lidhjen me SHBA-në.

"Më 28 korrik 1922 Shqipëria dhe SHBA vendosën marrëdhënie diplomatike. Atë ditë u ndez një pishtar. Edhe në ditët e errëta të diktaturës, shqiptarët trima mbajtën gjallë. Sot, ai pishtar digjet më i ndritshëm se kurrë. Le të na ndriçojë rrugën përpara, së bashku, për 100 vitet e ardhshme!

Mezi pres t'u bashkohemi miqve shqiptarë për ngjarje të veçanta në Tiranë (përfshirë koncertin sonte në sheshin 'Skënderbej') dhe të ndajmë mesazhe speciale nga miqtë amerikanë në Uashington dhe Dallas (qëndroni!). Gëzuar edhe !"- shkroi ajo./CNA.al

100 vjet marrëdhënie diplomatike SHBA-Shqipëri/ Kim: As diktatura

Lajmet e fundit nga